به پایگاه اطلاع رسانی مربوطی خوش آمدید < كَهنه اوز
پایگاه اطلاع رسانی مربوطی

روز پنجشنبه مورخ سوم شهریورماه 1390  ساعت 17 دبیرخانه مراسم نکوداشت استاد دکتر عبدالمجید ارفعی با حضور دکتر ارفعی و جمعی از لارستانیهای مقیم تهران و تعدادی از نویسندگان و پژوهشگران ایران رسما آغاز به کار کرد. در مراسم گشایش دبیرخانه که در دفتر بنیاد بازشناسی لارستان کهن در تهران برگزار شد ابتدا دکتر بهزاد مریدی، مدیر بنیاد ضمن خوش آمدگویی به مهمانان به معرفی بنیاد و برنامه های آن پرداخت و هدف از تشکیل بنیاد را ادامه فعالیت همایش بین المللی لارشناسی که در سال 1387 در شهر لار برگزار شد دانست و خاطرنشان ساخت این بنیاد تنها با دغدغه های فرهنگی و پیوستگی لارستانیها به دور از هرگونه انگیزه  و فعالیت  سیاسی می باشد. استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران استحکام فرهنگ غنی جنوب و پژوهش در این مورد و ترویج آنرا از اهداف بنیاد خواند و نکوداشت استاد ارفعی را نیز در این  راستا دانست و افزود دکتر ارفعی متعلق به اوز، لارستان، خاک خوب جنوب و سراسر ایران می باشد که کارهای علمی ایشان برای تمامی ایران می باشد.

 

دکتر جمشید جعفرپور عضو هیات موسس بنیاد و رییس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور همراه با تاکید بر اهداف بنیاد مبنی بر شناخت فرهنگ جنوب و ایجاد همگرایی استاد دکتر ارفعی را شخصیتی برجسته در ایران دانست که با تصویب هیات رییسه بنیاد بازشناسی لارستان کهن مراسم نکوداشت این استاد برجسته در شهر اوز برگزار خواهد شد. این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم تهران در ادامه صحبت هایش بر لزوم حفظ زبان بومی تاکید کرد و گفت با اینکه چندین دهه است در تهران سکونت دارد علاقمند به لارستان و جنوب می باشد و در  زمینه پیشرفت فرهنگی این منطقه  هرکاری از دستش برآید کوتاهی نخواهد کرد.

دکتر عبدالمجید ارفعی، استاد زبانهای ایلامی و اکدی و نخستین مترجم استوانه کوروش بزرگ از زبان اصلی به فارسی گفت: افتخار می کنم که همشهریانم یادی از من کرده اند. کتیبه شناس برجسته ایران در ادامه صحبتهایش گفت: متاسفانه کار من روی لارستان نیست. ابتدا فکر می کردم در اسناد هخامنشی ردپایی از منطقه بیابم ولی به هیچ سندی در این مورد برنخوردم. این ایلام شناس برجسته ی جهان گفت در بررسی اسناد جنوب عراق بین 2200 پیش از میلاد تا 2300 پیش از میلاد می توان 18 تا 32 شهر را در کرانه خلیج فارس یافت. وی افزود تمدن ایلامی در اطراف بوشهر و جیرفت یافت شده و این تمدن تا قندهار نیز گسترش یافته بوده پس نمی توان در منطقه ی لارستان و اطرافش هیچ نشانی از این تمدن نیافت. شاید اسناد مربوط به این منطقه در دفاتری جداگانه که بخش جدایی از ایالت فارس بوده  ثبت شده که به همین دلیل ما آنها را در گل نبشته های تخت جمشید نیافته ایم. پرفسور ارفعی در بخشی دیگر از صحبت هایش گفت مرز مشترک فرهنگی  لارستانیها تا میناب و سواحل خلیج فارس می باشد که در گویش و لباس و آداب و رسوم هویداست و مردم را به هم نزدیک می کند. دکتر عبدالمجید ارفعی افزود در منطقه کارهای باستانشناسی انجام نشده است و در این زمینه کاری صورت نپذیرفته است و شایسته است در این زمینه بیشتر کار شود.

سید احمد وکیلیان صاحب امتیاز، مدیرمسوول و سردبیر فصلنامه فرهنگ و مردم  در مورد این فصلنامه فرهنگی ، اجتماعی که بیش از 10 سال است به چاپ می رسد گفت 10 سال قبل کمبود مجله ای که در حوزه فرهنگ مردم و مردم شناسی باشد احساس می شد و با حمایت اساتیدی همانند شادروان دکتر ایرج افشار و استاد دکتر عبدالمجید ارفعی کار را شروع کردیم. ایشان در ادامه آخرین شماره فرهنگ و مردم را که به یاد ایرج افشار چاپ شده بود و شماره 27 و 28 فصلنامه که در آن مقاله ای از دکتر ارفعی در آن چاپ شده بود را به حاضرین تقدیم کرد.

عبدالنبی سلامی پژوهشگر و زبان شناس که در زمینه ادبیات فولکلور کار می کند در مورد گویش های زبانی فارس صحبت کرد و گفت در استان فارس 61 گویش را گردآوری نموده است که از این 61 گویش 21 گویش در لارستان کار شده است.

خدیجه فقیهی نژاد فعال امور کودکان درباره اوز شهر دوستدار کودک سخن گفت و خواستار این شد به بچه ها نیز سهمی در اینگونه مراسم ها داد.

هادی صدیقی دبیر مراسم نکوداشت استاد پرفسور دکتر عبدالمجید ارفعی گفت استاد  نه تنها به ایران تعلق دارد بلکه متعلق به کل جهان می باشد و افزود پژوهشهای استاد در شناخت تاریخ جهان بسیار مهم و با ارزش می باشد. وی گفت: ایران در زمره نخستین  و بزرگترین تمدن های روی زمین بوده است که نقش بسیار مهمی در تاریخ جهان دارا می باشد. حال وقتی استادی همانند دکتر ارفعی با توجه به شناخت زبان و نوشتار آنها اسناد آن دوره را بررسی و بازخوانی می کند نکته هایی را ثبت می کند که بعدها مورد کنکاش مردم شناسان، جامعه شناسان، جغرافی دانان و محققان سایر علوم قرار می گیرد. در واقع کار دکتر ارفعی یک کار مرجع می باشد. وقتی ایشان کتیبه ای را ترجمه می کنند که در آن عنوان شده زنی در تخت جمشید سرکارگر بوده و حقوقی بالاتر از مردان داشته است و دارای مرخصی زایمان نیز بوده است از چندین دیدگاه جامعه شناسانه و مردم شناسی و شیوه حکومت داری می تواند مورد بررسی قرار گیرد. یا ازروی نام شهرهای باستانی و فاصله شان تا مرکز می توان جای بسیاری از این شهرها که دیگر وجود ندارند را یافت و بسیار مواردی دیگر. هادی صدیقی افزود بایستی پاسدار علم و عالم بوده و برای اهل علم ارزش ویژه قایل شد و آنها را با سایرین نیز شناساند.

دکتر محمدرضا مریدی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس تفاوت های یک همایش و مراسم نکوداشت را برشمرد و گفت نکوداشت استاد بزرگی همانند دکتر عبدالمجید ارفعی و حضور ایشان در منطقه خود سبب برجسته تر شدن منطقه خواهد شد.

در ادامه دکتر بهزاد مریدی  از هادی صدیقی که مسوولیت برگزاری این نکوداشت را بر عهده دارد خواست تا از همفکری تمامی بزرگان منطقه به خصوص شهر اوز و اندیشمندان بهره جوید. دکتر جمشید جعفرپور نیز خواستار حمایت از بنیاد و مشارکت در فعالیتهای آن شد.

هادی صدیقی در انتها گفت دبیرخانه از هم اکنون در دفتر بنیاد بازشناسی لارستان کهن به آدرس تهران، بولوار اشرفی اصفهانی، نرسیده به مرزداران، برج نگین رضا، طبقه 18 واحد 1805 - تلفن: 44030425 فعال بوده و خود نیز هر هفته پنجشنبه ها از سات 16 الی 20 در دبیرخانه حاضر شده و پیگیر امور می باشد.

در جلسه حاضرین پیرامون حفظ زبان و مشترکات فرهنگی نیز گفت و گو کردند و به تبادل نظر پرداختند.

  سایر شرکت کنندگان در مراسم افتتاحیه دبیرخانه نکوداشت عبارت بودند از آقایان و خانمها:

از اوزیهای ساکن تهران: مهندس شهاب الدین ارفعی از معماران برجسته ایران، مهندس سورنا ارفعی، مهندس احمد سلمانپور، مریم سلمانپور، علی دلکش، جعفر راستگو و  مریم سعید

از لاریهای ساکن تهران: مجید معتمدیان عضو سازمان  میراث فرهنگی ایران،  ساره شهپر دانشجوی دکتری مردم شناسی گرایش گردشگری در ارمنستان، سجاد صداقت ، مریم تقی زادگان ، محسن مریدی و کوچولوی دست داشتنی مهبد مریدی

 محمد اورنگ از فعالان فرهنگی شهر اهل ،  ارژنگ سلامی گرافیست و علاقمند فرهنگی، مریم مردانی کارشناس ارشد مطالعات زنان و همکار بنیاد بازشناسی لارستان کهن  

گفتنی است مراسم نکوداشت استاد پرفسور دکتر عبدالمجید ارفعی هفته دوم فروردین ماه 1391 در شهر اوز برگزار خواهد شد.

گزارش از آقای مهندس هادی صدیقی ( با تشکر از این دوست عزیز )

+ نوشته شده در  شنبه 5 شهریور1390ساعت 21:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از وبلاگ گراش فردا

+ نوشته شده در  جمعه 4 شهریور1390ساعت 18:43  توسط مرتضی اسماعیلی | 
وب سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز :

به دعوت شوراي اسلامي شهر اوز،نشستي با حضور آقاي علي اصغر حسني نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با حضور کليه اعضای شورای اسلامی و جمعي از فعالان در دفتر شوراي اوز ودرتاریخ 30/5/90 تشکيل گرديد.


آقاي علي تيرزن دبير جلسه مقدم نماينده مردم و همراهان از شوراي اسلامي شهر گراش مغتنم شمرد و آقاي محمدرسول صباغي رئيس شورا غرض از نشست، پيگيري بشارت آقاي دکتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور در خصوص ارتقاي بخش اوز اعلام کرد.

آقاي علي اصغر حسني با تشکر و تبريک از حضور رياست جمهور در بين مردمان خوب و صالح بخش اوز و در پي تعهدات قبلي و اينک که آقاي رئيس جمهور از نزديک بر حقانيت ارتقاي بخش اوز صحه گذاشته اند ،اظهار داشت:

بخش اوز واقعا ًمستحق ارتقاست و وي اقدامات لازم براي تدوين طرح توجيهي صورت داده و اکنون اين طرح نياز به تحويل يکسري ظرفيت هاي بخش اوز دارد که لازم است شوراي اسلامي اوز آنرا هرچه زودتر تهيه و ارائه نمايد؛آقاي حسني افزود همه مقامات بر ارتقا بخش اوز اجماع نظر دارند و خود وي نيز به عنوان آشنا به منطقه و وکيل مردم خود را متعهد ميداند هرچه سريعتر اين مهم محقق شود.


نماينده مجلس همچنين از تاسيس دانشگاه علوم پزشکي نيز صحبت و افزود دو شهرستان گراش و اوز مي توانند به عنوان دو همسايه اثرات پرباري بر پيشرفت کل منطقه داشته باشند و يادآور شد بعد از بخش اوز بايستي براي ارتقاي بخش هاي جويم و بنارويه نيز تلاش شود.

در ادامه آقايان رسول نژاد و دکتر فتحي از همراهان آقاي حسني مطالبي را در راستاي وحدت دو شهرستان گراش و اوز بيان کردند و آقاي محمدرسول صباغي رئيس شوراي اسلامي اوز از اقدامات آقاي حسني قدرداني کرد و از حاضران در کمک به شورا استمداد خواست که جمعي از حاضران در جا اعلام آمادگي کردند.


در اين جلسه آقايان و خانم ها محمدطيب نامي،محمد وحداني، محمدصديق پيرزاد، عبدالعزيز خضري ،فتحيه فتحي، قدريه غياثي، محمد عسکري، ناصر خضري، فرخ امينا، فرهاد کريما و احمد اميني مطالبي را در راستاي تسريع در امر ارتقا و حمايت از آقاي حسني در انتخابات دور بعدي مجلس عنوان نمودند.

در پايان آقاي احمد خضري جمع موارد مطرح شده را رئوس وار قرائت و جلسه با حضور هيئت از گراش خاتمه يافت و بلافاصله نشست شورا با فعالان در خصوص چگونگي تسريع پيگيري امور براي تحقق امر ارتقاي بخش ادامه و هنگام وقت افطار جلسه خاتمه يافت.

گفتني است اولين نشست مردم اوز با نماينده مردم در مجلس شوراي اشلامي در خردادماه نود و در گراش صورت گرفته بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1 شهریور1390ساعت 14:51  توسط مرتضی اسماعیلی | 

بر اساس خبرهای رسیده روستای کهنه شاهد بارندگی  بوده است.لازم به ذکر است این بارندگیها در روزهای گذشته نقاط دیگر لارستان هم بوده است که در برخی نقاط با وزش شدید باد و رعد و برق همراه بوده است.

توضیح: فعلا عکسی از این بارندگی به دستمان نرسیده است.

+ نوشته شده در  شنبه 29 مرداد1390ساعت 16:37  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 اين مسابقات با حضور 20 تيم از نقاط مختلف جزيره قشم در دور اول برگذار گرديد كه تيم فارسيان موفق به صعود به جمع 8 تيم برتر گرديد.

ايستاده از چپ به راست :

اميد كريمي (اوز) مختار ميرزايي(سده) ابراهيم قنبري(هرم) ناصر اسماعيلي (كهنه) مجيد جليلي(كهنه)

نشسته از چپ  به راست :

حسين خوشابي (اوز)مجيد راستي(سده) محمد اسماعيلي (كهنه)

مربي وسرپرست : مجيد جليلي

با تشکر از آقای مجید جلیلی جهت ارسال خبر و تصویر

+ نوشته شده در  جمعه 28 مرداد1390ساعت 12:46  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با سلام خدمت دوست عزیز آقای مرتضی اسماعیلی

یادداشت دلسوزانه شما را خواندم...! (لینک مطلب آقای اسماعیلی در وبلاگ مربوطی)

باید عرض کنم که برای پیشرفت و آبادانی منطقه تنها نیاز به شهر اوز نیست بلکه مردم بلوک و روستاهای اطراف نیز در آن دخیل هستند. بخش اوز به تنهایی معنی ندارد و با مردم اهالی نزدیک و ورستاها و دهستان ها معنی واقعی خود را پیدا می کند. این را قبول دارم که بعضی وقت ها از جانب برخی اشخاص روستاهای اوز بعضاً نادیده گرفته می شدند و در مواقع ضروری حضور آنها در صحنه را تشویق می کردند که این موضوع زیاد نمی تواند جالب باشد. به نظرم اگر مردم روستاها چیزی از اوز نصیبشان نشده دلیل بر اینکه نیست که جلودار موضوعی به این مهمی باشند؛ منظورم ارتقاء بخش اوز به شهرستان است.

این عدم پیگیری های می تواند از 2 باب مورد بررسی قرار داد ( که اینها نظر شخصی بنده هستند ):

1. اینکه موقع مطالبه و درخواست موضوعی که به اوز مراجعه می کردند در حق آنها کوتاهی می شده یا پیگیری های مجدانه به عمل نمی آوردند.

2. اینکه منتظر بوده اند تا به آنها چیزی بدهند و توقع داشته اند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنند.

طعم هر دو این موضوع را ما نیز چشیده ایم؛ از اینکه شورا مجدانه پیگیر شهرستانی اوز نبود و این موضوع را می توان در سال 88 که گراش شهرستان شد به وضوح مشاهده کرد. به نظرم حتی مردم نیز خواهان حق خود نیستند چون در همان زمان می توانستند به نشانه اعتراض، اعتصاب کنند.

متأسفانه این دید همیشه وجود دارد که باید بنشینیم و حقمان را بهمان بدهند و اگر نبودیم دنبالمان کنند و بگویند "آقا توروخدا بیا حق خودت را بگیر"

به قول پیامبر بزرگ اسلام: حق گرفتنی است نه دادنی...!

حال ما از مردم عزیز بلوک (چه روستاها و چه دهستانها) درخواست داریم این موقعیت را از دست ندهند و برای آباد شدن منطقه همت کنند و حمایت خود را نشان دهند. قطعاً همکاری شماست که می تواند آینده منطقه را رقم بزند. لطفاً ما را با دیگران قاطی نکنید. در شبکه های اجتماعی جوانان در مورد حمایت از مردم و بخش اوز کمپ های متعددی را تشکیل داده اند و این بدان معنی است که جوانان ما طرز فکر جدیدتر و امروزی تری دارند که نشان از اهمیت دادن به کل منطقه اوز و همراهی آنان است.

ارتقاء بخش اوز به شهرستان=سهل در رفت و آمد، کاهش هزینه ها، دستیابی به موقعیت های شغلی جدید، پیشرفت و توسعه، بدست آوردن خدمات ارزنده از طریق دولت، آبادانی و ایجاد زیرساخت های مناسب برای منطقه

تمام موارد بالا به نفع کل بخش اوز می باشد که همه می توانند از آن بهره مند شوند.

با تشکر -- امیر مزرعی

وبلاگ مربوطی از دوست عزیز جناب آقای امیر مزرعی تشکر می نماید و امید است مردم شریف این بخش با یک دلی و اتحاد به خواسته های خود برسند.

+ نوشته شده در  جمعه 28 مرداد1390ساعت 9:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 
بنیاد بازشناسی لارستان کهن بر آنست تا در نوروز  سال 1391 خورشیدی مراسم نکوداشتی برای استاد عبدالمجید ارفعی در شهر اوز برپا دارد. دکتر بهزاد مریدی مدیر بنیاد در گفت و گو با عصر اوز گفت: دکتر عبدالمجید ارفعی یکی از چهره های درخشان و تاثیرگذار در حیطه فرهنگ کشور است که تاکنون توانسته است خدمات فراوانی را به کشور ایران انجام دهد. این نکوداشت و مراسم تجلیل نخستین سری از نکوداشت های چهره های برجسته لارستان کهن است و هدف شناساندن این استاد بی ادعا و خدمات و کارهایشان با حضور فرهیختگانی از سراسر ایران می باشد.

استاد پرفسور دکتر عبدالمجید ارفعی که اصالتا اهل اوز است،  تنها متخصص ایرانی زبانهای ایلامی و آکدی و از انگشت شمار ایلام شناسان جهان و آخرین بازمانده مترجمان خط میخی ایلامی در جهان می باشد. استاد نخستین مترجم استوانه کوروش بزرگ ( منشور کوروش بزرگ) از زبان اصلی به فارسی بوده و بسیاری از لوح های گلی تخت جمشید با تلاش ایشان ترجمه شده است. تالار کتیبه ها  نیز یادگار استاد در موزه ملی ایران می باشد.

دبیرخانه مراسم نکوداشت در دفتر بنیاد بازشناسی لارستان کهن در تهران- بولوار اشرفی اصفهانی- روبروی مرزداران- برج نگین رضا طبقه 18 واحد 1805 روزهای پنجشنبه بعداز ظهر از ساعت 16تا 20 دایر می باشد و دبیر اجرایی مراسم هادی صدیقی در دفتر حاضر خواهد بود. تلفکس دفتر جهت ارتباط با دبیرخانه 44030425-021 می باشد.

جهت آشنایی با بنیاد بازشناسی لارستان کهن می توانید متن زیر را که بر گرفته از سایت بنیاد می باشد مطالعه نمایید:

معرفی بنیاد بازشناسی لارستان کهن

( حوزه مطالعات جنوب و خلیج فارس )

حفظ پیکره یک فرهنگ، تنها حفظ زبان، آیین و آداب بومی نيست. موزه­ اي كردن هنر، نمايشي كردن آيين و مكتوب كردن زبان حداقل كاري است كه مي­توان براي حفظ فرهنگ محلي انجام داد. اما بسنده كردن به آن، نوعي تقليل­گرايي است كه به شهروندان اجازه مي­دهد تعلقات فرهنگي­شان را به موزه­ ها بسپارند و محترمانه با آن وداع كنند. در اين منظر تقليل­گرايانه، برگزاري نشست­ها و گردهم­آيي­ها به مراسم تدفيني مي­ماند كه شركت­كنندگان به تقدير مرگ باور دارند. اما بيش از اين چه  مي­توان كرد؟

فرهنگ را با نشانه­ هاي لباس و موسيقي و زبان مي­شناسيم؛ اما جان­مايه فرهنگ معنا است و معنا در آن نشانه­ ها همچون آبي روان است. حفظ فرهنگ بدون تلاش جستجوگرانه براي شناخت معناي آن، به جامي تهي مي­ماند. معنا موجوديتي تاريخي دارد و فرهنگ را به گذشته و حال و آينده پيوند مي­دهد. از همين رو تلاش جستجوگرانه معنا در فرهنگ را جستجوي هويت مي­دانيم.

از اين رو تلاش ما براي شناخت فرهنگ بومي و محلي لارستان، تنها تلاشي براي حفظ تاريخ و آداب و سنن نيست بلكه بيشتر تلاشي براي يافتن خودمان و جايگاه­مان در جهان در گذر است. از اين دريچه و از اين نگاه برگزاري نشست­ها و ثبت داشته را به عنوان كاري لازم و اما ناكافي مي­دانيم و تلاش مي­كنيم به فهم تازه­اي از پيوستگي­مان به عنوان لارستاني دست يابيم. پيوستگي كه نه تنها ما را به سنت و گذشته بلكه ما را به پيشرفت و آينده پيوند مي­زند. بنياد بازشناسي لارستان كهن را در اين بستر مي­سازيم. اين بنياد در ادامه فعاليت همايش بين المللي زبان شناسي و مردم شناسي لارستان تاسيس شد.

موسسين معتقدند تقويت و پويايي فرهنگ و هويت قومي،استحكام فرهنگ و هويت ملي را دو چندان مي سازد.  در اين راستا برخي محققين،دانشگاهيان و مسئولين شهر به تاسيس بنياد لارشناسي(بنياد بازشناسي لارستان كهن) همت گمارده اند كه اعضاي هيات موسس عبارتند از:

1-دكتر سيد علي اصغر موسوي لاري

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-دكتر جمشيد جعفرپور : ﺍﺳﺘﺎﺩﻳﺎﺭ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻣﻌﻠﻢ ﺗﻬﺮﺍﻥ - رئيس کميسيون مشورتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و معاون امور کميسيون ها و تدوين سياست شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 3-دكتر محمد باقر وثوقي: استاد تاریخ دانشگاه تهران – پژوهشگر و نخستین رییس دانشگاه پیام نور مرکز اوز

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4- دكتر بهزاد مريدي: استاديار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران – محقق و عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی

5-دكتر ابراهيم انصاري لاري: رئیس هیات موسس دانشگاه غیر انتفاعی حافظ شیراز

6-دكتر محمد رضا مريدي : دکترای جامعه شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس که رساله ی دکتری ایشان با  عنوان "سازمان اجتماعی هنر در ایران"نخستین رساله دکتری جامعه شناسی نقاشی  می باشد.

7-دكتر محسن شيخ الاسلامي  8- آقاي ابوطالب روئينا  9- آقای حسین صبورایی

مديريت بنياد با دكتر بهزاد مريدي مي باشد. دکتر بهزاد مریدی استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران – محقق و عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. وی دارای مدرک دکتری زبان شناسی می باشد و هم اکنون دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه دولتی مسکو روسیه است. ایشان که شخصیتی فرهنگی و علاقمند به تمامی خاک خوب  جنوب می باشد  بنیانگزار موسسات زبان انگلیسی نیمای لارستان نیز می باشد که در زمان مدیریت ایشان این موسسه دارای شعبات گوناگونی در شهرهای لار، گراش، اوز، خنج، فیشور، زروان، صحرای باغ و عمادده بود. برگزاری و مدیریت  اجرایی همایش بزرگ لارشناسی نیز بر عهده دکتر بهزاد مریدی بود که با حضور اندیشمندان، دانشمندان و فرهیختگانی از سراسر ایران و جهان برگزار شد.

تهیه گزارش  : مهندس هادی صدیقی ( با تشکر از این دوست عزیز )

+ نوشته شده در  سه شنبه 25 مرداد1390ساعت 18:7  توسط مرتضی اسماعیلی | 
وب سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز :

پس از ماه ها بحث پيرامون سفر يکي از مقامات بلند پايه مملکت براي بهره برداري از 608 واحد مسکن مهر اوز، بالاخره اين سفر در ساعت 8:30 صبح روز دوشنبه 24/5/90 با حضور شخص رئيس جمهور کشور در ميان حضور پرشکوه مردم بخش،شهرستان و بخش اوزي هاي مقيم شهرستان هاي شيراز و بندرعباس بوقوع پيوست و برگ زريني در تاريخ مردم فرهنگي بخش اوز رقم خورد.


ابتدا جلسه با تلاوت قرآن کريم توسط يکي از قاريان همراه هيئت آغاز و سرود جمهوري اسلامي جمعيت حاضر در سالن را با خود همراه ساخت.

مجري برنامه که گويا از شبکه 3 سيماي جمهوري اسلامي ايران بود آقاي مهندس حسين صادق عابدي استاندار را به عنوان ميزبان پشت تريبون فراخواند.

سخنان آقاي استاندار- خير مقدم مي گويم به مهمانان بلند پايه ،رياست جمهور، حضرت آيت اله ايماني نماينده ولي فقيه و امام جمعه شيراز، مهندس علی نيک زاد وزير راه و شهرسازي و جمعيت حاضر و در ادامه سخنان خود به رشد 6 سال اخير استان فارس در زمان رياست جمهوري آقاي دکتر احمدي نژاد اشاره و اظهار داشت در طرحهاي زيرساختي چون مسکن، گردشگري ،گاز، آب و راه جهش چند برابري داشته ایم و براي نمونه ياد آور شد برق در سال 84 معادل 1704 مگاوات بوده و اينک به 3880 مگا وات رسيده است و همچنين در قياس سا ل هاي 84 و حال در بخش گردشگري از 1864000 نفر به ده ميليون نفر، آبرساني از 130 روستا به 630 روستا رسيده است.استاندار با مطلوب توصيف کردن وضعيت استان از سرعت در بخش راه آهن ريلي و بزرگراه ها در استان نيز خبر داد.


آقاي مهندس عليرضا ديهيمي مديرکل مسکن و شهرسازي فارس

ديگر سخنران مراسم بود که گفت عميقاً از اين سفر رياست جمهور خوشحاليم و حقيقتاً رئيس جمهور کار عظيمي در بخش مسکن و شهرسازي کرده است و واقعيتش اضطراب را از مردم زدوده ايد و ما هم از خداوند طلب مي کنيم هر اضطرابي را از جناب رئيس جمهور دور نمايد وي افزود.

در لارستان نزديک به پنج هزار واحد مسکوني در حال ساخت است که تا آخر سال جاري به اتمام مي رسد. مدير کل مسکن با بيان اينکه امروز 17645 واحد مسکن در فارس به بهره برداري مي رسد.افزود از قَبَل ساخت اين واحدها معادل 1800000000 مترمربع ساخت و ساز صورت گرفته حدود 1530000000000 تومان هزينه صورت گرفته است که اين ها همه در راستاي دیدگاه شما که ما مي توانيم حرکت کنيم،تحقق يافته است.

آقاي مهندس حسين نيک زاد وزير راه و شهرسازي

 سومين سخنران مراسم بود و گفت جاي بسي سعادت است که در اين ماه رحمت به اين خطه سفر کرده ايم و بهره برداري از اين 608 واحد مسکن مهر در اوز که کلاً با تيپ ويلايي ساخته شده اند دست آوردي مهم در راستاي خواست رياست جمهوري است وي از همه عوامل دست اندرکار اين مجتمع زيبا تشکر نمود.

و سخنراني آقاي رئيس جمهور


                                        

آقاي دکتر محمود احمدي نژاد رياست جمهور آخرين سخنران مراسم بود که در ميان استقبال گرم حاضران در سالن و با شعا ر هاي خوشامدگوئي هاي جمعیت حاضر، اظهار داشت:.


توفيق بزرگي است که در بهترين ايام سال و در ماه مبارک رمضان زيارت شما مردم مومن،باصفا، دوست داشتني ، متمدن و مهد فرهنگ و با انديشه هاي متعالي و انساني نصيب شده است و جاي خوشحالي است که در ميان مردم بخش اوز و شهر اوز که در دل لارستان فارس با مردم خوبش هستم که چون يک نگين مي درخشد(شور و دست زدن هاي ممتد جمعيت حاضر در سالن) سخنانم را با بيان مقدمه و بشارتي براي آينده آغاز مي نمايم

.


خداوند متعال همه اين عالم را براي انسان آفريد و انسان گل سرسبد آفرينش است و همه اين عالم خلق شده تا در خدمت انسان باشد. انسان خلق شد تا از خاک و زمين به آسمان پرواز کند و همواره خود را بالا بکشد. انسان بايستي بالا برود تا علم و قدرت خدا در او تجلي يابد.خدا انسان را خلق کرد تا خليفه او در زمين باشد و خليفته اله معني خود را پيدا خواهد کرد .خدا انسان را خلق کرد تا با کرامت زندگي کند انسان خلق شد تا زمين را آباد و عمران کند.


همه مي دانيم امروز در دنيا چه خبر است از هفت ميليارد جمعيت جهان بيش از 3000000000 نفر فقيرند و بيش از 1200000000 نفر گرسنه اند در اين وضعيت انسان گرسنه کي مي تواند طعم کرامت را بچشد.


رئيس جمهور اضافه نمود انساني که هيچ چيز ندارد چگونه مي تواند طعم انسان بودن را بچشد؛آدمي که 18 ساعت مجبور است بدود تا بتواند نان خانواده را تامين کند اين آدم چگونه مي تواند طعم کرامت را بچشد.

دکتر محمود احمدي نژاد با ابراز اينکه کرامت انسان فقط و فقط در پايه عمران زمين است در عين حال يادآور گرديد اجراي عدالت کار سختي است چون ظالمان و زورگويان مانع انجام آن مي شوند مگر غير از اين است که در راه عدالت خيلي از انبيا و مصلحين کشته شده اند.


آقاي رئيس جمهور در توصيف کار و تلاش و ثروت خدادادي در جاي جاي کشور اظهار داشت.ايران خودمان سرشار از معدن و ذخاير است در کوير لوت کشور و فقط در پنج کيلومترش فقط 1600000000 تن ذخيره آهن وجود دارد و با اين همه نعمت خدادادي چرا زمين آباد نشده، چون عدالت اجرا نشده است. زيرا در نبود عدالت انگيزه کاري و وجدان کاري از بين مي رود. بعضي ها با يک زد و بند یک شبه ميلياردر مي شوندودرچنین حالتی جایی برای اجرای عدالت باقی نمی ماند.

 رئيس جمهور مجدداً با تاکيد بر فلسفه عدالت اضافه نمود عدالت مهمترين ماموريت انبيا بوده است .انجام هر عدالتي توسط هر کسي ابتداي کار است نه انتهاي کار و عدالت نقطه آغاز هر حرکتي است و انجام آن بايستي بر اساس خواست همه صورت پذيرد و براي فلسفه عدالت خواهي در وهله اول بايد خود کننده کار عادل باشد.

رئيس جمهور با تشکر از مردم خوب اوز و جمع حاضر گفت:


همه ما وظيفه داريم ايران را بسازيم.هر فرد ايراني بايد از حق ملي برخوردار باشد و شما هر فرد اوزي بايستي از مزاياي ملي برخوردار باشيد و ايران را الگو کنيم و مي توان براي نماد شدن شما مردم اوز الگوي بزرگي در دل ايران باشيد و سعي کنيد اسير تفرقه افکني شيطان نشويد.بيايد دستهايمان را بهم بفشاريم و مطمئن باشيد دست خدا روي آن قرارخواهد گرفت آقاي رئيس جمهور با اين سخنان که وظيفه ملت ساختن ايران است ،تاکيد کرد گول شيطان را نخوريد زيرا شيطان بنام حتي دين تفرقه مي اندازد.


آقاي رئيس جمهور با تشکر از دست اندرکاران ساخت 608 واحد مسکن مهر اوز که به زيبايي و جالب و سريع ساخته شده اند در سخنان پاياني ابراز داشت :

اما شما مردم اوز اگر آنگونه که شنيده ام بخش اوز داراي 35 هزار جمعيت است.

بياري خدا در سفر چهارم هيئت دولت به استان فارس به شهرستان اوز سفر

خواهیم کرد که در این موقع آقاي رئيس جمهور با کف زدن هاي ممتد و فرستادن صلوات ازحاضران مورد استقبال قرارگرفت . 

با اين سخنان پاياني آقاي دکتر احمدي نژاد که نورامیدی دردل مردم بخش اوز که علرغم امکانات فراوان بیش از 62سال است که درجازده اند، بوجود آورد- خود و همراهان با پنج فروند بالگرد بلافاصله اوز را به مقصد تهران ترک گفند.

گفتني است در اين سفر حضرت آيت اله اسدالله ايماني نماينده ولي فقيه و امام جمعه محترم شيراز نيز حضور داشتند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 24 مرداد1390ساعت 17:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

لحظاتی قبل سخنرانی ریاست محترم جمهور در اوز به پایان رسید و چشم همه مردم بخش اوز جهت ارتقای آن به شهرستان به شخص ریاست جمهور است.ایشان در سخنان پایانی خود در این خصوص سخنانی ایراد نمودند اینکه  در این خصوص از مرکز آمار ایران نسبت به جمعیت این بخش استعلام خواهند نمود و نوید این است که در آینده ای نزدیک این بخش به شهرستان ارتقا یابد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 24 مرداد1390ساعت 9:48  توسط مرتضی اسماعیلی | 

به نقل از سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز :

ادامه تشکيل جلسه ستاد استقبال از رئيس جمهور


به دعوت دبير ستاد استقبال جلسه اي از اعضا و معتمدين در دفتر بخشداري تشکيل که در آن پس از صحبت هاي مقدماتي رئيس ستاد آقاي علي تيرزن عضو شوراي اسلامي شهر از تشکيل جلسه در فرمانداري لارستان با حضور کليه اعضاي شوراي اسلامي شهرستان،بخش،شهر و روستاها خبر داد اظهار داشت سفر آقاي دکتر احمدي نژاد در صبح دوشنبه ساعت 8:30 صبح روز 24/5/90 انجام مي گردد و قرار است آقاي رئيس جمهور با فرود در فرودگاه لارستان با ماشين به اوز بيايد و بدين منظور روز شنبه 22/5/90 آقاي مهندس حسين صادق عابدي استاندار فارس به اوز خواهد آمد و احتمالاً آقاي مهندس حسین نیکزادوزير راه و مسکن حداکثر تا روز يکشنبه در اوز خواهد بود تا در ائين استقبال در منطقه باشند.

در ادامه حاضران براي اسکان يک يا دو روزه مقام استانداري فارس و وزير راه و مسکن به شور نشستند و همچنين براي زيرسازي بهتر بلوار خليج فارس به سمت دانشگاه آزاد چاره انديشي گرديد که نهايتاً تصميم گرفته شد:


با کمک تجهیزات و ماشین آلات راهسازی اداره کل راه و ترابري لارستان يک خط بلوار خليج فارس بسرعت زيرسازي و تسطيح گردد و آقاي بخشدار گفت اين تجهيزات در حال فعاليت هستند.

بنرها که تعداد زيادي در اثر طوفان چند روز قبل پاره يا کنده شده اند حتي الامکان مرمت و برقرار شوند، مهمانسراهاي دانشگاه پيام نور ،آزاد اسلامي و تربيت بدني براي استقرار مهمانان آماده شوند، در صورت موافقت قبل از آمدن رئيس جمهور جلسه اي با آقاي استاندار د ترتيب داده شود آقاي استاندار و وزير راه و مسکن در مهمانسرا دانشگاه پيام نور ساکن گردند.

سن محل استقرار و سخنراني رئيس جمهور توسط اعضاي نهاد رياست جمهور که در اوز هستند در سالن ورزشي در حال آماده شدن هستند. صورت اسامی روساي ادارات بخش اوز باضافه معتمدين به فرمانداري لارستان داده شده است تا با صدور کارت ويژه در سالن حضور داشته باشند.در پايان مقرر گرديد اطلاع رساني شود تا مردم از اول صبح از ميدان نون والقلم،بلوارهاي اميراد و مير محمود اميري نژاد تا محل واحدهاي مسکوني مسکن مهر حاضر يا در تردد باشند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 23 مرداد1390ساعت 13:35  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 

1 - صباي قم 3  بازی 7 امتیاز

2 - استقلال 3 بازی 7 امتیاز

3 - فولاد 3 بازی 7 امتیاز

4 - تراکتورسازي 3 بازی 6امتیاز

5 - ملوان 3  بازی 5 امتیاز

6 - شهرداري تبريز 3  بازی 5 امتیاز

7 - سپاهان 3 بازی 5 امتیاز

8 - سايپا 3 بازی 4 امتیاز

9 - نفت تهران 3 بازی 4 امتیاز

10 - ذوب آهن 3 بازی 4 امتیاز

11 - شاهين 3 بازی 4 امتیاز

12 - داماش گيلان 3 بازی 4 امتیاز

13 - نفت آبادان 3  بازی 2 امتیاز

14 - فجر سپاسي 3 بازی 2 امتیاز

15 - راه آهن 3 بازی 2 امتیاز

16- مس 3 بازی 1 امتیاز

17 - پرسپوليس 3 بازی 1 امتیاز

18 - مس سرچشمه  3 بازی ۰ امتیاز

+ نوشته شده در  شنبه 22 مرداد1390ساعت 13:42  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با تشکر از دوست عزیز آقای محمدعلی وطنخواه از شیراز جهت ارسال تصاویر

+ نوشته شده در  شنبه 22 مرداد1390ساعت 13:16  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تصاویر از آقای محسن اسماعیلی - ارسال تصاویر آقای مجید جلیلی

با تشکر از این عزیزان

+ نوشته شده در  جمعه 21 مرداد1390ساعت 0:8  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تصاویر از سایت ستاره های اوز

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 مرداد1390ساعت 22:46  توسط مرتضی اسماعیلی | 

وبلاگ مربوطي خدمت آقايان محمد حسين خادمي فررند هاشم و هاشم فيروزي فرزند محمدطيب كه به  ترتيب موفق به كسب رتبه هاي ۳۹۴ و ۵۳۱ در كنكور سراسري ۱۳۹۰ شده اند تبريك عرض مي نمايد و برايشان آرزوي موفقيت مي نمايد.همچنين براي ساير داوطلبان و دانشجويان عزيز آرزوي موفقيت مي نماييم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 مرداد1390ساعت 17:39  توسط مرتضی اسماعیلی | 

از زمانی که قرار شده رئیس جمهور به اوز بیاید و  مسکن مهر اوز را افتتاح و مورد بهره برداری قراردهند مسئولین اوزی از شهردار گرفته تا تک تک اعضای شورای شهر و رئیس و معاون و دبیر گرفته تا مسئولین ازاد و غیر ازاد فرهنگی و دانشگاهی تا معتمدین بنام و بی نام از روسای ادارات و نهادی های دولتی گرفته تا هئیت های مذهبی همه سخت در تلاش هستند تا رئیس جمهور اگر چند ساعتی در اوز بودند و امدند شهر مرتب باشد شهر تمیز باشد خیابان و کوچه ها اسفالت باشد و چاله چوله ای نباشد مرتب رنگ می زنند مرتب رنگ می کنند مرتب پوستر واطلاعیه می چسپانند وخلاصه برای امدن چند ساعت رئیس جمهور سخت در تلاش هستند تلاشی که شهرداری و مسئولین اوز طی 30 سال گذشته هم نکرده بودند و حالا در عرض چند روز به امدن رئیس جمهور دارند انجام می دهند .

مطمئنا برای این همه کار هزینه هم باید در نظر گرفت شاید 200 میلیون شاید 500 میلیون تومان و شاید هم بیشتر اما کمتر از اینها نخواهد بود خودتان حساب کنید وقتی قرار شده 4 هزار بنر تبلیغاتی در سطح شهر نصب شود وقتی کوچه وخیابان اسفالت و لکه گیری می شود وقتی خیابانها خط کشی می شود ود رخت کاری می گردد و وووووو حتما هزینه دارد هزینه ها را چه کسی باید پرداخت کند ؟ از بودجه شهرداری یا از جیب مردم ؟ و شاید هر دو اما تا انجا که خبر هست و می دانیم هئیت استقبال در سطح شهر فعال هستند و در حال جمع اوری کمک از مردم و خیرین هستند .

ادم به خودش می گوید چقدر خوب که اوز با این سرعت تعمیر تجهیز و اماده پذیرایی می شود و همه مسئولین شبانه روز به فکر هستند و دارند شهر را تر وتازه می کنند .ایا همه اینها به خاطر شهر و مردم شهر اوز است یا به خاطر حضور رئیس جمهور ؟

واقعیت این است که طی سی وچند سال بعد از انقلاب شهردار و شورای شهر و معتمدین و... کم نداشتیم اما رئیس جمهوری که بیاید جایی را افتتاح کند هم نداشتیم پس منت انرا مسئولین بر سر مردم نگذارند هر چند امدن رئیس جمهور حداقل این مزیت را تا اینجا داشته است که چند تا خیابان اسفالت و تعمیر شده خیابانها تمیز تر شده و چهار تا درخت هم به فضای سبز اضافه گردیده است .

در این حوالی فکر کردم چقدر خوب می شد یا می شود اگر رئیس جمهور یکبار هم بیایند چند تا اب انبار در اوز افتتاح کنند و کمی هم مثل حالا دیر بیایند تا مسئولین خوب به اب انبارها رسیدگی کنند تا اب انبارهای فلک زده لایروبی شوند تا اب انبارهای قدیمی که خیلی هم به انها می نازیم و جز تاریخ و فرهنگ و افتخاراتمان حسابشان می کنیم دستی به سروصورت انها کشیده شود شاید ان موقع انها که مسئولین میراث فرهنگی هستند بیشتر باد به غبغب بیاندازند و جلو رئیس جمهور عرض اندام کنند شاید با اینکار هر چه حلبی و پلاستیک و آت اشغال توی اب انبارهاست جمع اوری شود برکه ها مرمت و رنگ امیزی شوند ان موقع اگر رئیس جمهور برای افتتاح بیایند حتما تندیس برکه مظهر شهر اوز درست می کنند ان موقع اگر رئیس جمهور بیایند دور برکه ها اذین بندی می کنند و تی تخ و پاگانح و کاکل ها مرمت می شوند. جدا فکر کنید اگه رئیس جمهور برای افتتاح برکه ها بیایند اوز چه می شود؟ برکه ها نامگذاری می شوند شاید هم چند برکه بنام سازنده ان لوح افتخار بگیرند فقط باید مردم اوز ارزو کنند ارزو کنند تا یکروز هم رئیس جمهور برای افتتاح برکه ها بیایند تا بفهمند این مسئولین چگونه سنگ تمام می گذارند و برکه اباد کن می شوند.

پس زیاد عجله نکنید که رئیس جمهور زود بیاید چون هر چه دیرتر به اوز بیایند چهار تا درخت بیشتر می کارند چهار تا خیابان و کوچه اسفالت می شود وشاید هم بلوارهای اوز پر از سبزه و گل و چمن شود .

سایت ستاره های اوز – 7اگوست 2011

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 17 مرداد1390ساعت 8:15  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همانطور که مطلع هستید در نماز جمعه هفته گذشته اوز (14.5.1390) آقای پاسلار اظهار داشت که بانک ملی از اول شهریور ماه اقدام به ثبت نام عمره مفرده می کند. پس از شنیدن خبرهایی از دیگر همشهریان مبنی بر اینکه بانک ملی از نیمه مرداد دست به این اقدام زده است بنده نیز در پی صحبتی که با یکی از کارمندان بانک داشتم مطلع شدم که بانک ملی اوز از 14 مرداد ماه اقدام به ثبت مان حج عمره کرده است.

به گفته این منبع آگاه متقاضیان می توانند جهت ثبت نام عمره با در دست داشتن اصل شناسنامه، کارت ملی، عکس و 850 هزار تومان وجه نقد به بانک ملی شعبه اوز مراجعه کنند. همچنین لازم به ذکر است که اولویت ثبت نام عمره مفرده مختص افرادی می باشد که اولین بار است به مکّه مکرّمه مشرّف می شوند.

پایان پیام/امیر مزرعی

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 مرداد1390ساعت 15:32  توسط مرتضی اسماعیلی | 

نماز جمعه اين هفته با سخنراني آقاي آتش فراز بخشدار اوز آغاز شد كه در طي صحبت هايشان به افتتاح قريب الوقوع مسكن مهر اوز به دست رئيس جمهور محترم اشاره كرد و در ادامه از مردم و سرمايه داران بخش اوز تقاضا كرد تا در شهرك صنعتي سرمايه گذاري كنند و براي همشهريان خود ايجاد اشتغال نمايند. وي در اين رابطه افزود كه بخشداري اوز آمادگي كامل خود را جهت ارائه هرگونه توضيحات و خدمات به متقاضيان ابراز داشت و گفت تا حد توان از بخش خصوصي و سرمايه گذار حمايت خواهيم كرد. آقاي آتش فراز در پايان سخنانشان باز هم تأكيد كرد كه مردم شهر ماهواره هاي خود را جمع آوري كنند تا با جريمه سنگين يا ساير مشاكل مواجه نشوند.

پس از اتمام سخنان آقاي آتش فراز، شيخ عبدالعزيز قاضي زاده از اعضاي هيأت فتواي اهل سنت و امام جمعه اوز از مردم اوز خواستند تا در مراسم استقبال از رئيس جمهور حضور گرمي داشته باشند تا خواسته مان تحقق يابد. وي سپس به موضوعات ماه مبارك رمضان اشاره كردند و در اولين جمعه اين ماه پر فيض آرزو داشتند كه طاعات و عبادات ساير مسلمين مورد قبول درگاه احديت قرار گيرد. در پايان نيز از نماز گزاران دعوت به عمل آورد تا طوماري كه جلوي درب ورودي مسجد قرار گرفته بود را امضاء كنند.

محتواي متن طومار حاكي از ارتقاء بخش كهن اوز به شهرستان بود كه براي رئيس جمهور نوشته شده بود و قابل نصب بر روي بورد سالن رياست جمهوري بود.

پايان پيام/امير مزرعي

+ نوشته شده در  جمعه 14 مرداد1390ساعت 18:10  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از جناب آقای عنایت اله نامور

+ نوشته شده در  جمعه 14 مرداد1390ساعت 15:51  توسط مرتضی اسماعیلی | 

دوستان عزیزهمانطور که در یکی از مطالب این وبلاگ مشاهده فرمودین آقای ابراهیم فیروزی ( حاج محمد ) برای دیدار با فرزندانش به کشور فیلیپین مسافرتی داشتند که دیشب به دبی برگشتند. حضور ایشان در مانیل مایه خرسندی همه ما دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور فیلیپین بود و از توجه ایشان بسیار سپاسگزاریم.به همین جهت نظر ایشان را نسبت به این کشور جویا شدیم: ایشان طی این دو هفته که حضور داشتند نظرشان را در خصوص کشور فیلیپین بخصوص شهر مانیل چنین ذکر نمودند:

"اگر می شد و امکان آن فراهم می شد با همه خانواده می آمدم اینجا و ساکن می شدم." برخورد خوب مردم در مانیل و وجود نظم و امنیت در اماکن عمومی شهر مانیل مایه تعجب ایشان بود زیرا تصور ایشان چنین بود که در اینجا ناامنیست! ایشان بسیار از وضعیت آب و برق روستا و قطعی آن گله مند بودند با توجه به قدمتی که کشورمان نسبت به فیلیپین دارد این مشکلات را مایه تعجب می دانست زیرا اینجا در مانیل با کمترین میزان قطعی آب و برق مواجه هستیم و با مقایسه با ولایت خودمان شاید کمتر از 1% آن هم باشد.

از راست به چپ :محمد فیروزی - حامد سلامی -مسعود فیروزی - ابراهیم فیروزی - تیمور محمودی - مرتضی اسماعیلی

از راست به چپ :مسعود فیروزی - سعید فیروزی - ابراهیم فیروزی

از راست به چپ : محمدعلی زمانی - ابراهیم فیروزی

از راست به چپ :محمدرسول زمانی - مرتضی اسماعیلی - سعید حقیقی ( از اهالی دهفیش ساکن مانیل )

به هر حال حضور ایشان مایه دلگرمی همه ما می باشد و از ایشان تشکر می نماییم.

دانشجویان کهنه ای ساکن مانیل ( فیلیپین )

+ نوشته شده در  سه شنبه 11 مرداد1390ساعت 17:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای سعید کرامتی 

با تشکر از این دوست عزیز

+ نوشته شده در  دوشنبه 10 مرداد1390ساعت 21:59  توسط مرتضی اسماعیلی | 

وبلاگ مربوطی آغاز زندگی مشترک آقای مصطفی محمدی فرزند یوسف را خدمت ایشان و خانواده محترمشان شادباش عرض نموده ٬از بارگاه باریتعالی برای این زوج جوان روزهایی سرشار از شادی و شادکامی مسئلت داریم .

عکس از آقای جاسم محمدی - ارسال توسط مهندس محمدشریف احمدی ( با تشکر از این عزیزان )

+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 17:37  توسط مرتضی اسماعیلی | 
تکمیل سالن ورزشي محصول سفر رياست جمهوري
سالن ورزشي که در پي سفر آقاي دکتر محمود احمدي نژاد در سال 88 به لارستان با سرعت خوب ساخته شد و آماده بهره برداري گرديد همزمان با سفر رئيس جمهور به اوز در بعد تاسيسات تجهيز گرديد.
 
 
آقاي سيد محمد يوسف حسيني رئيس اداره تربيت بدني اوز در اين رابطه اضافه نمود:
خوشبختانه سفر رياست جمهور در ماه مبارک رمضان باعث گرديد اداره تربيت بدني چهار دستگاه کولر گازي 48000 به ارزش 88000000 ريال و هزينه نصب ترانس يکصد کيلوواتي و انشعاب برق به ارزش 70000000 ريال و شوراي اسلامي شهر يک دستگاه کولر گازي به ارزش 23000000ريال به تربيت بدني اوز کمک نمايند که خود اداره اوز چهل ميليون ريال ديگر براي نصب و کابل کشي و غيره هزينه کرده است.
رئيس تربيت بدني اوز بااعلام اینکه حدود بیست وپنج میلیون تومان برای تکمیل سالن ورزشی اعتبار نیازاست که تاکنون 22 میلیون تومان هزینه شده است يادآور شد تمام تلاش خود را بخرج مي دهد تا اين سالن موقع حضور رئيس جمهور کاملا آماده باشد.
گفتنی است این سالن ورزشی در جوار واحدهای مسکونی مسکن مهر واقع است.
آقای روشن قیاس:گفته شود رئيس جمهور به بخش اوز مي آيد.
 
 
آقاي منصور روشن قياس دهيار روستاي قلات در جلسه شوراي بخش و ستاد استقبال از سفر رياست جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت:
آقاي رئيس جمهور که به اين سفر تشريف مي آورند گفته شود به بخش اوز مي آيند نه اينکه فقط بگوييم شهر اوز.وي خاطر نشان ساخت:
 
 
همه مردم بخش اوز خواهان ارتقاي اين بخش کهن که نزديک به 70 سال از عمر آن مي گذرد هستند و ضرورت دارد با قاطعيت و اراده مصمم اين مهم را از رياست محترم جمهور خواستار شويم.سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز/.
مربوطی : به نظر شما مهمترین نیاز مردم بخش اوز جدا از ارتقای این بخش کهن چیست؟
+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 10:22  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 

خبرگزاري فارس: مدير روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان لارستان گفت: در پي درخواست مكرر كودكان علاقمند، سينماي كودك در فصل تابستان به صورت مجدد در شهر لار راه‌اندازي شد.


به گزارش خبرگزاري فارس از لارستان، سعيده آرين ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سينماي كودك كه در تابستان سال گذشته با همكاري انجمن فارغ‌التحصيلان سمپاد راه‌اندازي شد از نيمه تير ماه 1390 دوباره شروع به كار كرد.
وي افزود: سينماي كودك كه مورد استقبال بسيار كودكان قرار گرفته، برنامه‌اي است كه در آن پس از پخش فيلم پرسش‌هايي به عمل آمده كه در فضاي شاد و كودكانه، پاسخ‌هاي لازم داده شده و به بهترين پرسش‌ها نيز هدايايي تقديم مي‌شود.
آرين اضافه كرد: اين برنامه جذاب به پيشنهاد واحد هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان لارستان از تابستان سال گذشته آغاز شده و پس از سه ماه اجراي موفق و بنا به درخواست متعدد و مكرر كودكان از تابستان امسال با حضور نيروهاي علاقمند به هنر تئاتر و سينما به سرپرستي يكي از هنرمندان به اجرا مي‌شود.
مدير روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان لارستان در ادامه اظهار داشت: كودكان و نوجوانان چهار تا 16 سال براي تماشاي فيلم و حضور در مسابقات پخش فيلم مي‌توانند روزهاي سه‌شنبه هر هفته ساعت 18 به تالار فردوسي خانه فرهنگ شهر لار مراجعه كنند. خبرگزاری فارس/.

+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 10:4  توسط مرتضی اسماعیلی | 

مسابقات جام رمضان در اوز با حضور 14 تیم در دو گروه 7 تیمی برگزار می شود .تیمهای شرکت کننده : شاهین اوز( الف ، ب ، ج )  – کوره ( الف ، ب )  – بنارویه – نفت اوز ( الف ، ب ) – هود ( الف ، ب ) – جویم – کهنه – خور و خلور

+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 9:58  توسط مرتضی اسماعیلی | 

امشب نماز تراویح در مساجد روستا برگزار می شود و فردا اولین روز ماه مبارک رمضان می باشد.امید است در این ماه پر فیض و برکت طاعات و عبادات همگان مورد درگاه احدیت قرار گیرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 9:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آموزشگاه رانندگی سماء اوز پس از گذشت 2 سال از امورات اجرایی و ساختاری، هم اکنون بطور غیر رسمی افتتاح شده و اقدام به پذیره نویسی می نماید. بنا به گزارش آقای آجی مزرعی (مؤسس آموزشگاه رانندگی سماء): این آموزشگاه که یکی از نیازهای مهم شهر و منطقه اوز بود روز سه شنبه به تاریخ 4/5/1390 کار خود را آغاز کرد و از داوطلبان دعوت کرد تا جهت تعلیم رانندگی و ثبت نام به آموزشگاه رانندگی سماء واقع در بلوار شهید رجایی، خیابان بصیری مراجعه کنند. وی در ادامه افزود آموزشگاه رانندگی سماء هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده است و وقتی دلیل این موضوع هم این است که به دلیل سفر ریاست جمهوری به شهر اوز، مسئولین ذی ربط اعم از بخشداری، نیروی انتطامی، شهرداری و شورای اسلامی شهر پیگیر این استقبال بزرگ هستند و زمانی که رئیس جمهور اوز را ترک کردند در تاریخی معین این آموزشگاه رسماً افتتاح خواهد شد.

 نهایتاً آقای مزرعی از مردم صبور و محترم شهر و بخش اوز تشکر و قدردانی کردند که تا لحظهء آخر از احداث این آموزشگاه حمایت ویژه کردند و اظهار داشت که آموزشگاه فعلاً کار خود را شروع کرده و بنا بر قانون ناجا باید وظیفهء خود را در چهارچوب فراگیری این حرفه انجام دهد.امیر مزرعی/.

+ نوشته شده در  شنبه 8 مرداد1390ساعت 18:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

در خطبه های نماز جمعه این هفته شیخ قاضی زاده امام جمعه اوز و از اعضای هیأت فتوای اهل سنت از فضیلت های ماه مبارک رمضان سخن گفتند و اشاره کردند که با دلی پاک و نفسی مطمئن به استقبال این ماه پر فضیلت برویم تا هر یک از عمل هایمان مورد قبول درگاه حق قرار گیرد و ثواب آن نیز چندین برابر شود. خطیب نماز جمعه این هفته در ادامه نیز از تشریف فرمایی رئیس جمهور استقبال کردند و آنرا به فال نیک گرفتند و باز هم از مردم درخواست داشتند در صحنه حضور داشته باشند و نیازهای بزرگ خود (مثلاً ارتقاء بخش به شهرستان) را به سمع رئیس جمهور برسانند.

پس از اقامه نماز آقای پاسلار بیانیه ای از سوی نیروی انتظامی بخش اوز قرائت کرد که در آن از مردم تقاضا شده بود تا آخر ماه شعبان یعنی 2 روز دیگر گیرنده های ماهواره و دیش های خود را جمع آوری کنند و آنها را به نیروی انتظامی تحویل دهند در غیر این صورت با جرایمی نسبتاً سنگین روبرو خواهند شد.

** ضمناً؛ میزی که در جمعه هفته گذشته برای جمع آوری طومار در مسجد قرار داده بودند، پس از گذشت یک هفته هنوز سر جای خودش قرار داشت.

ارسال گزارش : امیر مزرعی

+ نوشته شده در  شنبه 8 مرداد1390ساعت 18:40  توسط مرتضی اسماعیلی | 
جناب آقای مصطفی رضایی

مدیریت محترم وبلاگ مربوطی

با نهایت تاثر و تاسف درگذشت خواهر محترمه اتان را تسلیت عرض نموده و برای شما و خانواده محترم صبر -شکیبایی و بقای عمر  - و مغفرت و آرامش ابدی را برای خواهر محترمه اتان آرزومندیم.روحش شاد .اللّهُمَ اغفِر لَها وَ ارحَمها

+ نوشته شده در  جمعه 7 مرداد1390ساعت 7:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با نهایت تاسف و تاثر با خبر شدیم که مرحومه رضایی همسر آقای سلیمان وطنخواه بر اثر بیماری  جان به جان آفرین تسلیم و دعوت حق را لبیک گفت . خدمت خانواده های محترم وطنخواه - رضایی و آزادی  ( مخصوصا جناب آقای سلیمان وطنخواه و فرزندان -جناب آقای مصطفی رضایی و خانواده ) صمیمانه تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای مرحومه طلب مغفرت و برای خانواده و باز ماندگان صبر و شکیبایی مسئلت داریم .

 

مراسم خاکسپاری مرحومه رضایی

 

با تشکر از آقای مهندس محمدشریف احمدی جهت ارسال خبر و تصویر

+ نوشته شده در  جمعه 7 مرداد1390ساعت 6:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

در جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز که در تاریخ 4/5/1390 و ساعت 8 شب شروع شد، بیش از 50 نفر از اعضای هیأت امناء و میهمانان ویژه حضور داشتند که در ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط شیخ محمد یوسف بخشوری قلاتی مجلس منوّر شد. سپس آقای احمد خضری سردبیر عصر اوز از امام جمعه اوز شیخ قاضی زاده دعوت کردند تا سخنانی را ایراد کنند. مفتی اهل سنت جنوب استان فارس و امام جمعه اوز از ارتباط میان حوضه های علمی و دینی با دانشگاه سخن گفتند و اشاره کردند که باید همکاری دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد مرکز اوز با مدرسه های علوم دینی در اوز وجود داشته باشد تا بتوانیم با استفاده از این نیروها جامعه ای باسواد و مدّین داشته باشیم.

محمد صدیق پیرزاد رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اوز نیر از اینکه رئیس جمهور برای افتتاح طرح مسکن مهر به اوز تشریف می آورند تشکر کرد و خواستار همکاری مضاعف مردم با ارگان های دولتی برای دستیابی به خواسته های شهر اوز شد.

پس از آقای پیرزاد نوبت ره رئیس دانشگاه آزاد عبدالعزیز خضری رسید که ایشان از نقش مهم و اثر گذار بخشدار سابق آقای اصغر فرودی با دانشگاه آزاد اوز تقدیر و تشکر کردند و همچنین ارتقاء ایشان به بخشدار مرکزی فرمانداری ویژه لارستان را تبریک گفت.

رئیس دانشگاه از همکاری و همیاری آقای نظری از متولیان دانشگاه آزاد دز اوز تشکر کردند و اشاره کردند که آقای نظری می خواستند در سال 1369 دانشگاه آزاد را در اوز تأسیس کنند که با برخی مشکلات مواجه شد که تا امروز باز جرقهء آن زده شد و این مرکز آموزش عالی در اوز راه اندازی شد. رئیس دانشگاه از اموال دانشگاه آزاد سخن گفت و از خیرین تقاضای کمک کرد تا بتوان دانشگاه آزاد اوز را به سایت اصلی انتقال داد و اشاره کرد که 2 میلیارد تومان از بانک ملی وام دریافت خواهند کرد که برای جبران آن درآمد خود دانشگاه کافی نیست و نیاز به همیاری خیرین می باشد. وی افزود که دانشگاه آزاد اوز سالانه حدود 200 میلیون تومان از خود دانشگاه درآمد دارد که در زمینه خوابگاه، سرویس، غذا، اساتید و هزینه های متغیر خود کفا می باشد. از سایت اصلی دانشگاه آزاد صحبت شد که آقای خضری آن را حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد کردند و 500 میلیون تومان دیگر نیز جهت انشعاب آب، برق، گاز و تلفن است. ایشان در مورد قیمت زمین اصلی دانشگاه آزاد نیز اشاره کرد که در ابتدا برای خرید زمین قیمت آن 1100 تومان در هر متر مربع بوده است که با رایزنی های فراوان با فرمانداری ویژه لارستان و استانداری فارس و همچنین اداره مسکن و شهرسازی قیمت آن به 850 تومان در هر متر مربع کاهش یافت که الآن زمین خریداری شده و سند آن نیز خوشبختانه دریافت شده است.

پس از سخنان آقای عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اوز، آقای آتش فراز بخشدار جدید اوز در همان ابتدای سخنان خویش خبری خوشایند را به سمع خضّار رساند مبنی بر اینکه "با اعلام فرماندار ویژه لارستان سفر ریاست جمهوری به شهر اوز قطعی خواهد بود" که از مردم خواستند دست به دست هم بدهیم و با وحدت و همفکری و صداقت استقبال درخشانی از رئیس جمهور داشته باشیم که بی نظیر باشد. وی همچنان گفت که باید قدر این فرصت طلایی را بدانیم و با برنامه منسجم تر و منظم تر به دیدار رئیس جمهور برویم و باز هم اشاره کردند که تا می توانیم باید متحد باشیم و از دامن زدن به شایعات و توجه به دسته ها یا گروه های مختلف بپرهیزیم.

چون رئیس جمهور برای افتتاح طرح 608 واحدی مسکن مهر به شهر اوز می آیند از عقیل فرامرزپور مدیر طرح مسکن مهر اوز نیز دعوت شد تا سخنان خود را به گوش جمع برساند. آقای فرامرزپور از تلاش ها و مساعدت های مسئولین و مردم شهر اوز در احداث هرچه بهتر پروژه مسکن مهر سپاسگزاری کرد و گفت تمامی تشریفات برای تشریف فرمایی رئیس جمهور آماده می باشد تا استقبال خوبی داشته باشیم. وی نیز همانند بخشدار اوز از مردم خواستند تا با همبستگی و دست به دست هم دادن نام اوز را آنچنان که شایسته است بلند کنیم. وی در خصوص مسکن مهر نیز اشاره کرد که ما 3 سال پیاپی در کشور مقام اول در سرعت و کیفیت ایجاد مسکن مهر دریافت کرده ایم که افتخاری برای مردم شهر اوز می باشد. در پایان آقای فرامرزپور از احتمال همراهی 2 وزیر و چندین مدیر کل به همراه رئیس جمهور در اوز خبر داد و از مردم خواست مشارکت بیشتری داشته باشند و بستر را برای تأمین نیازها و خواسته هایشان فراهم کنند.

در پایان آقای محمد رسول صباغی رئیس شورای اسلامی شهر که چند دقیقه ای دیر به مجلس رسیده بودند، در جمع حاضرین شکر خدا را بجا آوردند که شهر اوز در موقعیتی قرار دارد که مطلوب همهء مردم می باشد. آقای صباغی ضمن تشکر از رئیس دانشگاه آزاد اوز گفت تا چند روز آینده که رئیس جمهور به شهر اوز می آید باید استقبالی داشته باشیم که بی سابقه باشد تا بتوانیم خواسته هایمان را راحت تر ارائه دهیم. همچنین وی از تشکیل 6 کمیته استقبال از رئیس جمهور سخن گفت که عبارتند از: کمیته های مالی، تدارکات، تبلیغات، فرهنگی و غیره

در اینجا برنامه به اتمام رسید و جمع برای اقامه نماز عشاء با امامت شیخ عبدالعزیز قاضی زاده مفتی اهل سنت جنوب استان فارس و اما جمعه اوز و سرف شام دعوت شدند.

پایان پیام/امیر مزرعی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 مرداد1390ساعت 17:31  توسط مرتضی اسماعیلی | 

انجمن تارنمای اچمی ها عنوان سایتیست به مدیریت دوست عزیز آقای سعید حقیقی ( ده فیشی ) ساکن فیلیپین که به جهت عشق به دیار و اچمی ها با تلاش خود به معرفی کلیه اطلاعات در خصوص دیار اچمی ها پرداخته است .دوستان عزیز می توانند با مراجعه به آدرس این سایت از آن بازدید فرمایند:

http://www.dehfishi.com/forum/

وبلاگ  مربوطی از دوست عزیز جناب آقای سعید حقیقی مدیریت محترم سایت انجمن تارنمای اچمی ها به جهت عنایت به وبلاگ مربوطی و درج مطالب آن در این سایت صمیمانه تشکر می نماید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 5 مرداد1390ساعت 22:13  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 5 مرداد1390ساعت 19:6  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تعداد زیادی از کاربران در ایران گله مند هستند که سرعت اینترنت بسیار کند شده است و این سبب شده که دسترسی به خیلی از سایتها امکان پذیر نباشد و حتی برخی از بازدیدکنندگان عزیز وبلاگ هم معترض شدند که باز شدن حتی وبلاگ هم برایشان به راحتی امکان پذیر نمی باشد.جالب اینکه دلیل این کندی سرعت را چنین ذکر نموده اند :

با توجه به اين‌كه قيمت اينترنت سال‌هاست كه ثابت مانده و يا كاهش يافته است؛ اين موضوع كه شركت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت پرسرعت آن را بين تعداد بيش‌تري به اشتراك مي‌گذارند، وجود دارد كه اين باعث كاهش سرعت اينترنت مي‌شود. اما در خصوص اینترنت دایل آپ چنین  ذکر شده است : سرعت اينترنت دايل‌آپ در اكثر مكان‌ها 32 كيلوبيت مي‌شود كه اين موضوع به دليل نويزهايي است كه در مسير ارائه اينترنت وجود دارد چراكه برخي سيم‌هاي مسي مناسب نبوده و يا از كنار كابل برق عبور مي‌كنند و همين عامل باعث ايجاد نويز و كاهش سرعت اينترنت مي‌شود. ( منبع : سایت عصر ایران )

همه روز به روز در این خصوص پیشرفت می کنند اما متاسفانه اینکه چرا در کشورمان اینگونه است جای سوال دارد! ما هنوز در اکثر مناطق حتی از طریق دایل آپ اینترنت با مشکل روبرو هستیم در حالی که با مقایسه ای کوتاه نسبت به کشور فیلیپین ؛ در این کشور اگر به یک فیلیپینی بگویید ما اینترنتمان به صورت دایل آپ می باشد برایش مبهم و نامفهوم می باشد.اینجا در جزایر دور دست آن هم امکاناتی فراهم شده که از اینترنت بدون سیم با سرعت بسیار خوب و رایگان می توان استفاده کرد حال اینکه در کشورمان از طریق روش منسوخ دایل آپ با هزینه های بالا هم این امکان برایمان به سختی فراهم می شود.چرا؟!

+ نوشته شده در  چهارشنبه 5 مرداد1390ساعت 12:33  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همانطور که شما همشهریان عزیز هم مطلع هستید ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران دکتر محمود احمدی نژاد و نیک زاد وزیر محترم مسکن و شهرسازی جهت افتتاح پروژه 675 واحدی مسکن مهر به شهرمان اوز تشریف می آورند تا به نمایندگی از کل مجموعهء مسکن مهر استان فارس این طرح ملی را افتتاح کنند. از این رو از تمامی مردم عزیز تقاضا می کنم تا در صحنه حضور داشته باشند و تقاضای اصلی خود مبنی بر ارتقاء بخش اوز به شهرستان را به ریاست محترم جمهور ارائه نمایند تا این مهم محقق گردد. همچنین از تمامی مردم روستاها و دهستان های بخش اوز نیز دعوت می نماییم تا در تاریخ معلوم حضور داشته باشند و تقاضاها و خواسته های خود را ارائه دهند تا به آنها پاسخ داده شود.

بر اساس اطلاع رسیده رئیس جمهور با هواپیما از شیراز به لار می آید که از آنجا برای افتتاح پروژه مسکن مهر اوز با هلی کوپتر از فرودگاه لار به اوز و میدان ورودی شهر (ن و القلم) و سپس به جایگاه افتتاح پروژه می رود. گفته می شود بیش از 90 خبرنگار از داخل کشور و بعضاً خارج از کشور برای پوشش خبری به شهر اوز می آیند تا گزارشاتی را در این رابطه در رسانه های مختلف منعکس کنند.

شهردار اوز نیز در تماس با بنده اظهار داشتند که برای ورود رئیس جمهور چهرهء شهر را زیباتر و پسندانه تر از قبل خواهیم کرد که از این موارد می توان به خط کشی آسفالت ها و کوچه های شهر، آسفالت ریزی کوچه های مسکن مهر، آذین بندی، پارچه نویسی، روشنایی کامل خیابان ها و کوچه ها و همچنین برش درخت های بلند با شاخه های اضافی که حالت سایه بانی دارند، دعوت از مسئولین شهری، استانی و کشوری و جمع آوری تمامی زباله ها از سطح شهر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد و به طور جدّ پیگیر آن هستند.

ما جوانان نیز از مردم محترم شهر و معتمدین و مسئولین تقاضا داریم که قدر این فرصت طلایی را بدانند و نسبت به ارتقاء بخش اوز به شهرستان از رئیس جمهور تقاضای جدی داشته باشند. چرا که این موضوع حق اوز می باشد و مطمئناً مسئولین نیز با همیاری و نظر لطف رئیس جمهور محمود احمدی نژاد این خواستهء مردم را پاسخ خواهند داد. تنها تقاضای ما این است که در صحنه حضور داشته باشیم و خواستهء خود را با رئیس جمهور در میان بگذاریم، زیرا که قبلا به دنبال وقت کوتاهی بودیم تا بتوانیم با ایشان ملاقاتی داشته باشیم که متأسفانه توفیق حاصل نشد؛ امّا اکنون دکتر احمدی نژاد خود به شهر اوز می آیند و مطمئناً با شورای اسلامی شهر و معتمدین نیز دیداری خواهند داشت.امیر مزرعی/.

+ نوشته شده در  شنبه 1 مرداد1390ساعت 17:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای امین بحرانی - انجمن عکاسی اوز

+ نوشته شده در  جمعه 31 تیر1390ساعت 12:14  توسط مرتضی اسماعیلی | 

دیشب آقای ابراهیم فیروزی ( حاج محمد ) برای دیدار با فرزندانش که در کشور فیلیپین مشغول به تحصیل می باشند به همراه برادرزاده اش آقای مهندس مسعود فیروزی وارد این کشور شد . بی شک حضور والدین دانشجویان در محل تحصیل فرزندانشان و جویای احوال و وضعیت تحصیلی قرار گرفتن در صورت فراهم شدن شرایط آن بسیار حائز اهمیت می باشد و این امر در خصوص دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای داخل کشور هم می باشد و انگیزه تحصیلی دانشجویان را افزایش خواهد داد.به نمایندگی از دانشجویان کهنه ای مشغول به تحصیل در کشور فیلیپین خدمت ایشان خوشامد می گوییم.امیدواریم که همه ی جوانان ما مخصوصا دانشجویان در سایه الطاف الهی و خانواده به اهداف والای خود و خدمت به جامعه برسند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 تیر1390ساعت 22:38  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 
پدر بزرگم خواجه محمد رفیع نامور آخرین فردی است که در اوز با لقب کلانتر متولی امور شهر اوز بوده است . . وی سه دوره در این سمت کار کرده است در دوره اول که از 1305 تا 13011 بوده است او لقب -کلانتری - را داشته است . در این دوره مردم اوز شناسنامه گرفتند و نیز اولین گروه از اوزی ها به سر بازی رفتند و اولین مدرسه اوز افتتاح شده است. در دوره های بعدی که تا پایان سال 1317 شمسی بوده اوبه عنوان ناظم اوز و کهنه مشغول به خدمت بوده است . و این بنا به رسم دوره رضا شاهی بود که القاب دوره قاجار را لغو کرد ضمنا نامه ای از اداره مالیه ایالت لارستان خطاب به پدر بزرگم نزد من هست به تاریخ 1315 که او را با سمت نظام اوز خوانده اند -.عکس مربوط به هفتاد و پنح سالگی و اواخر عمر ایشان است.عنایت اله نامور )
 
 
با تشکر از جناب آقای عنایت اله نامور به خاطر مطلب زیبا و جالبشان
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 تیر1390ساعت 11:22  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

تولک TOOLAKسبدی است گرد ، دسته دار و کوچک که از برگ های نازک درخت خرما در انداز ه های مختلف ساخته می شود. دسته ودور بالای انرا با استفاده از نخ ورشته ای بود که از کوبیدن پاگ (شاخه هایی که خرما به ان چسپیده است ) بدست می امد .

تولک که نوعی زنبیل است در دو نوع دسته دار وب ی دسته وجود داشت (اکنون بعنوان صنایع دستی وتزئینات درشهرها استفاده می شود ) که ما اوزیها آنکه بی دسته است بنام تولک و آنکه با دسته است بنام زامبیله یا زانبیله می شناسیم البته این زانبیله با آن زنبیلی که معمولا چرمی بود وبرای حمل وجابجایی خاک وگچ وغیره در بنایی مورد استفاده بود متفاوت است کاربرد تولک تا آنجا که در خاطر من است بی دسته آن برای آوردن گندم برای پای هاس (آسیاب دستی خانگی ) دسته داران برای رطب چینی .تولک کاربردهای دیگری هم داشت همچون زنبیلی که امروزها استفاده می شود در گذشته هم کاربرد حمل مایحتاج کوچک و سبک را داشت که نوع دسته دار آن با تکه پارچه هایی هم تزئین می شد .سایت ستاره های اوز/.

+ نوشته شده در  دوشنبه 27 تیر1390ساعت 11:4  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تیم آرش کهنه سال ۱۳۵۲

ایستاده از چپ به راست : معلم بیدشهر - شفیع نبوی - عبدالرزاق نبوی - فاطمی رئیس بانک کوره - علی اصغر نشاط معلم کهنه - کریم آزادی - احمد استوار - احمد آزادی - معلم بیدشهر

نشسته از چپ به راست : محمد رفیعی - سلیمان اکبری - عبداله سلامی - بهرام رفیعی - علی وطن خواه - عبداله نبوی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 21 تیر1390ساعت 19:52  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

خطبه های نماز جمعهء این هفته به امامت شیخ عبدالعزیز قاضی زاده مفتی اهل سنت جنوب استان فارس و امام جمعهء اوز برگزار شد. ایشان در مورد فضائل ماه شعبان و اوامر خداوند متعال و پیامبر بزرگ اسلام (ص) در مورد این ماه پر برکت مواردی را ذکر کردند و از مردم اوز خواستند که اگر از رمضان سال قبل روزهایی را چه به عمد و چه غیر عمد به روزه نرفته اند در این ماه جبران کنند چرا که ثوابی وصف ناپذیر دارد. وی در ادامه به از مردم شهر خواستند اگر خیری در دستور کار دارند و با توجه به ایام برات، این خیرات را به صورت مدرن انجام دهند و با همکاری انجمن خیریه اوز این کار را انجام دهند.

پس از اقامه نماز توسط شیخ قاضی زاده، امام متوجه حضور شیخ محمد صالح پردل شد و از مردم خواستند دقایقی را بنشینند و از سخنات شیخ پردل عالم اهل سنت استفاده کنند. مردم وقتی متوجه این موضوع شدند به گرمی استقبال کردند و همه سر جایشان ماندند تا به سخنان وی گوش فرا دهند. عرایض شیخ پردل حدود 45 دقیقه به طول انجامید و با سخنانی دلنشین و جذاب در مورد وجودیت خداوند توانا و جوهرهء پاک انسان محفل معنوی نماز جمعه این هفته را نورانی کردند. در پایان نیز جوانان و علاه مندان به ایشان که جمعیت کثیری را تشکیل می دادند با حضور در صف اول مسجد با وی دست دادند و عکس هایی یادگاری انداختند.

امیر مزرعی (عضو انجمن نسل پویای پارس)

+ نوشته شده در  یکشنبه 19 تیر1390ساعت 9:19  توسط مرتضی اسماعیلی | 

دوست عزیزی برایمان ارسال نموده اند که آب روستا قطع شده بدین شرح : 


" آب روستا حدود 5 روزه که قطعه. میگن بخاطر نبود گازوئیله. آبفا هم هیچ اقدامی نکرده تا حالا".

اگه کسی نسبت به این موضوع اطلاع دارد خواهشمند است در قسمت نظرات یا از طریق ایمیل برایمان ارسال  نمایند.

لازم به ذکر است مدتی قبل این مشکل در وبلاگ منعکس شد اما متاسفانه هیچ اقدامی در جهت رفع آن نشده است.یادآور می شود از طریق شبکه آب روستای کهنه آب شهرک جدید آن هم  تامین می شود.
 

+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 18:16  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 تیر1390ساعت 6:3  توسط مرتضی اسماعیلی | 

ما اهالی بخش اوز به اندازه قدمت بخش بودنمان با هم بوده ایم چه انزمان که خنج جز دهستان ما بود وزودتر از ما شهرستان شد چه حالا که گراش شهرستان شده ودر مجموع لارستان کهن دو شهرستان جدید التاسیس بوجود امده است.

 اهالی بخش اوز  اوز را به عنوان مرکز بخش خود قلمداد می کنند  اما در این راستا ایا سوالی که خیلی از اهالی بخش از اوزیها دارند براورده شده است ؟وان سوال این است که مرکز نشینان بخش اوز چه اندازه به اهالی بخش خود به اهالی کوره وفیشور به اهالی بیدشهر ومحلچه به اهالی کهنه  ودیگر روستاهای اوز توجه دارند چه اندازه از مسائل انها توسط مرکز نشینان پیگیری می شود مگر نه اینکه اینها اهالی بخش اوز هستند ودر اولویت میباشند مطبوعات محلی چرا راجع به جناح وبستک ومیناب مطلب مینویسند ولی راجع به کوره وبید شهر انگار خبری نیست.  برای اهالی بخش سوال است این روستاها مگر جز اوز نیستند چرا در نشریات محلی از انها ومشکلات انها گفته نمی شود چرا نشریه پر تیرازی مثل صحبت نو لار هم قلاب خبری اش را به استان هرمزگان وبستک وجناح وروستاهای انجا انداخته است مگر کوره وجویم وبنارویه وحتی اوز وهود وبلغان وکاریان وهیرم جز لارستان نیستند که اقایان دنبال خبر بستک وهرمزگان می گردند واقعا چرا عده ای نمی فهمند که هرچه ما دچار فراموشی نیروهای خودی شویم گرفتار بلایی خواهیم شد که اولین مصیبت ان بیگانگی با خویشتن است...
لاریها قبلا .در انتخابات قبلی با این موضوع بصورت جدی روبرو شدند اما انگار درس گرفتن از تجربیات سخت است چون انکس که قرار است سبد انتخابات وتحرکات انتخاباتی اینده را فعال کند از بستک واستان هرمزگان نیستند بلکه این لارستانیها هستند که قرار است در سرنوشت اتی خود ومنطقه خود دخالت کنند  معنی این برون روی ودیگر گزینی چیست ؟ جز اینکه هنوز نمی توانیم محاسبات خودرا در چهارجوب واقعیات رصد کنیم  ایا چیز دیگریست ؟ بهتر است خوب به این ندارنم کاریمان توجه کنیم چون عدم توجه  اثار خوبی در اینده به جا نخواهد گذاشت.

 
ستاره های اوز /.فرهاد ابراهیم پور

+ نوشته شده در  سه شنبه 14 تیر1390ساعت 10:17  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تصویر از آقای محمدشریف محبی . با تشکر از این دوست عزیز

+ نوشته شده در  یکشنبه 12 تیر1390ساعت 18:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  جمعه 10 تیر1390ساعت 10:1  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

Tonoor  

تنور جا ومکانی که در ان نان پخته می شود که محل چنین کاری را نانوایی می گویند اما انچه که قبل از نانوایی ها وجود داشته پختن نان در منزل وخانه بوده است که با گسترش شهر نشینی وکم شدن فضای منازل وخانه ها تنور به بیرون از خانه راه پیدا کرد ونانوایی ها محل پخت نان شدند .اما انچه در این عکس همشهریان وبینندگان سایت مشاهده می کنند یک تنور به جا مانده از میان صدها تنوریست که هنوز در اوز گاهگاهی در ان نان پخت می شود واین نوع تنور در اوز مخصوص پخت نان محلی گپک وابانه وتفتون وکلوچه بوده وهست  من دوست داشتم راجع به تنور توضیحات جامعتری می دادم برای همین منظور این مطلب کمی بیش از دیگر عکس ها توضیح داده شده است.

اول خود تنور وکیفیت ومراحل ساخت ان است  اطلاعات من در حوزه ساخت تنور در مناطق لارستان زیاد نیست اما انچه طی تحقیق در این زمینه بدست اورده ام بدین شرح می باشد /  تنور معمولا بوسیله کوزه گرها وکسانی که ظروف سفالی می ساختند ساخته می شد اول خاک رس را خمیر می کردند وتا جایی که ضرور بود انرا مالش می دادند یا بقول خومان ورزمی دادند تا نرم ومرطوب و چسپنده شود وبعد این خمیر خاک رس را دو الی سه روز می گذاشتند بماند بعد انرا با موی بز ودر بعضی جاها با کاه مخلوط می کردند تا تنور بعد از درست شدن ترک برندارد .

جالبی کار اینجاست که بعد از اینکه خمیر اماده می شد انرا مثل طناب کلفت وبزرگی بصورت فتیله در می اوردند؛ بعد اندازه ته تنور مشخص می کردند وابتدا کف انرا می ساختند کف تنورها معمولا 60تا 70سانت در نظر می گرفتند  وبعد از ان خمیر لوله شده مثل طناب را روی هم قرار می دادند یعنی همینطور ردیفی می اوردند بالا درقسمتهای ته وبالا تنگتر وقسمت میانی گشادتر در نظر می گرفتند  واستاد کار با یک کاسه اب مرتب دست می کشید به داخل وبیرون تا نرمه بدهد واجزای لوله مانند به هم بچسپد وفاصله و درز نداشته باشد( مثل نرمه گلی یا بقول اوزیها شلی که به دیوار خشتی می دادند تا خشت ودرزهای ان معلوم نشود ) ووقتی کار ساخت تنوربه اندازه کافی به بالا می رسید که معمولا یک و بیست تا یک ونیم متر بود انگاه پشت وبیرون تتنور را با کاه گل اندود می کردند.

بعد از این مرحله مرحله ای بوده که بعضی جاها می امدند زرده تخم مرغ را با سریشم قاطی می کردند وانرا با پارچه روی بدنه تنور می مالیدند تا دوام وقوام بیشتری پیدا کند . جای تنور معمولا در اشپزخانه های قدیمی بوده است وبه دوطریق ایستاده وزیرزمینی جاسازی می کردند  بعضی جاها یک چاله ای در کف اشپزخانه به اندازه تنور می کنند وتنور اماده شده در ان قرار می دادند وبا سنگریزه کوچک دور انرا پر می کردند وبعد با گل ویا گچ کناره های انرا می پوشاندند.

اما تا انجا که من به خاطر دارم و در منزل بسیاری از مردم اوز دیده ام تنور ها در اوز بصورت ایستاده بود مثل شکلی که ملاحظه می کنید ناگفته نگذارم که تنور یک در یا سینی اهنی داشت  که وقتی پخت تمام می شد روی ان می گذاشتند ضمنا اغلب تنورها یک هواکش  داشت که در پائین تنور تعبیه شده بود. در اوز جدا از پختن نان  کله پاچه هم درون تنور بار می گذاشتند مانند بار گذاشتن دیزی  وابگوشت.

معمولا بدلیل شکنندگی و ظرافت ساخت تنور انرا در خود منازل و گرمادوها (اشپزخانه ها ) می ساختند چون امکان داشت به خاطر حمل و نقل و جابجایی تنور بشکند .ضمنا تنور هم مثل جوغن از جمله چیزهایی بود که اگر کسی خانه اش را می فروخت یا به کسی می داد این دو وسیله از سرجایشان تکون نمی خوردند وبرای همیشه ماندگار همان خانه بودند تا اینکه یا خرابش کنند یا بشکنند وبدور بیاندازند کاری که خیلی ها کردند... ستاره های اوز /.

+ نوشته شده در  یکشنبه 5 تیر1390ساعت 8:25  توسط مرتضی اسماعیلی | 


  در ادامه راه اندازی  جی پی ار اس ایرانسل  روستامون می خواستم یه نرم افزار خیلی خوب و کاربردی رومعرفی کنم تا دسترسی به اینترنت واسه کاربرها راحت تر از قبل باشه  اینو لطفا معرفی کنید خودم هم ازش استفاده می کنم.

Joikuspot premium نرم افزاری است که میشه گفت خیلی ها به دنبالش هستند ولی از وجودش بی اطلاعند.

این برنامه موبایل شما رو به یک مودم وایرلس و فرستنده اینترنت تبدیل میکنه که میتونید اینترنت موبایل رو بدون سیم به لب تابتون منتقل کنید   و دیگه نیازی به  کابل موبایل و یا نرم افزارهای سنگین پی سی سوییت ندارید و کار با این برنامه خیلی ساده است .موفق و موید باشید (حسین منصوری از قشم )

وبلاگ مربوطی : با تشکر از دوست عزیز جناب آقای حسین منصوری

+ نوشته شده در  شنبه 4 تیر1390ساعت 14:34  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آهنگ " گل گلدون " با صدای "محمد خواجوی" بازخوانی و ریمیکس آهنگی از "سیمین غانم"


کاری از  جناب آقای "شجاعت شفایی" (تنظیم ، میکس و مسترینگ)

وکال : جناب آقای فتاح فتحی و گیتار جناب آقای شهرام پاکروان.

لینک  دانلود

+ نوشته شده در  جمعه 3 تیر1390ساعت 21:55  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای محمود فقیهی

با تشکر از این دوست عزیز

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1 تیر1390ساعت 12:34  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
دوستان عزیز در این وبلاگ سعی داریم كَهنه اوز را بهتر معرفی نمائیم و اخبار منطقه اوز را به بهترین شکل ممکن پوشش دهیم . لطفاَ با نظرات خود ما را در این زمینه یاری فرمائید. با تشکر

ایمیل نویسندگان:

مصطفی رضایی :

mostafa_rezaea@yahoo.com

___×××___

مرتضی اسماعیلی :

Parmis_133@yahoo.com
morteza.ismaili@gmail.com


___×××___

عارف حاجی پور :


aref_hajipor@yahoo.com

___×××___
حامد رفیعی :

شماره واتس آپ ما (whatsapp ) :
مصطفی رضایی ۰۹۳۷۳۷۴۵۰۱۱
مرتضی اسماعیلی 00989174738767
عارف حاجی پور ۰۹۳۷۰۸۷۴۹۲۲
حامد رفیعی 0096596073027


پیوندهای روزانه
دکتر بهنام شکیبایی
دکتر علیرضا میرزایی جراح دندانپزشک
بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران
UPMC HEALTH CARE
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
convert
بهنویس
پیکو
فرهنگ لغت
كانون ايراني پژوهشگران فلسفه و حكمت
آپلود عکسهای مربوطی
آپلود عکس
رشته های تحصیلی
الف
آب و هوا
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
مهر 1393
شهریور 1393
مرداد 1393
تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
اردیبهشت 1392
فروردین 1392
اسفند 1391
بهمن 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
مهر 1391
شهریور 1391
مرداد 1391
تیر 1391
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
آرشيو
آرشیو موضوعی
کهنه اوز
اخبار
شهرک توحید کهنه
آثار باستانی کهنه اوز
چهره های ماندگار روستای کهنه
آگهی تبلیغاتی
آلبوم
مُشُنُفتِ(شنیده ایم)
آلبوم های قدیمی
دیروز و امروز
خطبه های نماز جمعه
در لباس دامادی
قبل از گزارش - هنگام گزارش - بعد از گزارش
مقالات و گزارشها
رمضان در کهنه اوز
نگاهی به آرشیو مربوطی
با هنرمندان منطقه اوز
تازه ها
یاد وتی
اطلاعیه
با دانش آموزان روستای کهنه
با اندکی شرح
با هنرمندان کهنه
با دانشجویان کهنه ای خارج از کشور
تسلیت
تبریک
آشنایی با خیرین و بانیان خیر روستای کهنه اوز
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
با روستاهاي ايران
واجارکه
بدون شرح
DOWNLOAD
مربوطی در سال 90
چهره های فرهیخته لارستان
سخن نوجوان
برداشت آزاد
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
ورزشی
ادبی و هنری
گوناگون
خواندنیها و دیدنیها
حوادث
مراکز آموزشی و مساجد کهنه
دانشجویان و فرهیختگان کهنه
درمانگاه کهنه
دهیاری کهنه
دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز
دانشگاه پیام نور اوز
آگهی
آهنگها
بانک صادرات کهنه
عکس هفته
دانلود فیلم تا رمضان دگر ساخته مصطفی رضایی
با روستاهای بخش اوز و لارستان
نویسندگان
مرتضی اسماعیلی
مصطفی رضایی
عارف حاجی پور
حامد رفیعی
پیوندها
رباط کهنه
وب سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز
هیئت فوتبال بخش اوز
آقاي فرهاد ابراهیم پور ( ستاره های اوز )
یونس رحیمی کهنه ای
آقاي سردار نوروزي ( نسيم كاريان )
انجمن ادبی تائب اوز
گپ و لپ ( آقاي عنایت اله نامور )
دکتر بهزاد مریدی
لارشناسی
ضرب المثلهای ایرانی
روزنامه نگار شهر خاکستری
وبلاگ روستاهای ایران
قلب شقایقها (سرکار خانم مه وش تاج بخش)
خنج تودی
سید احمد حسینی ( بستكي )
گلار و حومه اوز ( قائدي )
سيد محمد هاشمي (خوشنويسي)
خنجی ها
انجمن تار نمای اچمی ها
هرمزگانی نت
اینجا بندوست
بستک آنلاین
لارستان کهن
دهتل شهر سنگ نگاره ها
سید احمد حسینی ( بستکی )
گازال جناح
فداغ
جوان امروز
محمد اوزی ( طنز نویس قدیمی )
کوه شب رويدر
صحبت نو لار
دفتر خبر شهرستان خنج
عصر اوز
جویم
صدای زروان
جناح نما
کارمانیا پرواز فارس ( اوز )
دبیرستان خاتم الانبیا شهرک کهنه
لارستان نیوز
آفتاب اوز
وب سایت شخصی سعید کراماتی
رویدادهای لارستان بزرگ
اوز فارس
فیشور
شرکت سیاحت و سلامت خلیج
بستک موزیک
رویدریها
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Powered by WebGozar

خطاطي نستعليق آنلاين