به پایگاه اطلاع رسانی مربوطی خوش آمدید < كَهنه اوز
پایگاه اطلاع رسانی مربوطی

بنا بر درخواست برخی از اهالی محترم روستا این مطلب درج می شود.همه شما عزیزان می دانید که تلفنهای همراه در روستا از طریق جی اس ام و ایرانسل فعال می باشند اما نکته اینجاست که خدمات آنها بسیار محدود می باشد.در خصوص اینترنت تلفنهای همراه باید عرض نمود که از طریق سیستم جی اس ام ( موبایل روستایی ) امکانپذیر نمی باشد و البته اینهم از برکات خدمات مسولین مربوطه است که به درخواستهای مکرر اهالی مبنی بر نصب دستگاه بی تی اس در روستا بی توجه بوده اند .

اما نکته تعحب برانگیز بی تفاوتی و یا بی توجهی شرکت ایرانسل نسبت به ارتقای خدمات خود در این روستا می باشد.باید توجه داشته باشند که اگر شرکت ایرانسل نمی خواهد نسبت به ارتقای خدمات خود اقدامی نماید سوال اینست برای چه نسبت به نصب دکل خود در این روستا اقدام نموده است؟! زیرا جهت تماس گرفتن یا ارسال اس ام اس از طریق موبایل روستایی هم امکان پذیر می باشد.باید بدانند که یکی از دلایل مهم اینکه اهالی این روستا نسبت به نصب دکل ایرانسل در این روستا استقبال نموده اند انتظار سایر خدمات ایرانسل مثل اینترنت پر سرعت آن و ... داشته اند وگر نه سرعت لاک پشتی اینترنت آن چیزی نیست که اهالی این روستا انتظارش را داشته باشند آنهم پس از ۳ سال تاخیر در راه اندازی آن چون همانطور که مستحضرید اتصال به شبکه جهانی اینترنت از طریق خطوط دیال آپ بسیار کند و محدود می باشد .

 در خصوص نصب دستگاه بی تی اس هم باید مسولین امر به خواسته اهالی این روستا توجه نمایند گرچه نسبت به نامه های دهیاری ( در زمان دهیاری نگارنده مطلب ) هیچ راهکار عملی از سوی مسولین مربوطه اتخاذ نشد.امید است شورای اسلامی و دهیاری محترم روستا نسبت به این موارد مهم اقدام دوباره نمایند تا اهالی محترم روستا به حق مسلم خود - برخورداری از تکنولوژی روز جهان - برخوردار شوند.امروز همین تلکنولوژیست که باعث شده قلبهای همه ما - کهنه ایهای عزیز در هر نقطه از جهان که هستند - و همه همراهان مربوطی به هم ربط داشته باشد و از حال و روز همدیگر در کمترین زمان ممکن با خبر باشند.به امید اینکه این مشکل هر چه سریعتر حل شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۱ساعت 19:27  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تصاویر از آقایان ایوب زمانی و سعید سلمانپور

با تشکر از این دوستان

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 21:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

منبع: سایت ستاره های اوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 12:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای حبیب قاری

+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ مرداد۱۳۹۱ساعت 19:48  توسط مرتضی اسماعیلی | 

A night in historical village, Kahne
Iran.larestan.Ewaz.Kahne
Photo By: Amin.Bahrani
یک شب در روستای تاریخی کهنه اوز
عکس: امین بحرانی

 با تشکر از دوست عزیز آقای امین بحرانی

+ نوشته شده در  شنبه ۷ مرداد۱۳۹۱ساعت 1:59  توسط مرتضی اسماعیلی | 

صبحگاهان مردم در صف جهت تهیه مرغ ( اوز)

صبحگاهان مردم در صف جهت تهیه مرغ ( خنج)

عکس از کلوب اوز شهر خشم و دفتر خبر شهرستان خنج

+ نوشته شده در  جمعه ۶ مرداد۱۳۹۱ساعت 20:50  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با تشکر از آقای مجید جلیلی جهت ارسال تصاویر زیبا

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ مرداد۱۳۹۱ساعت 14:27  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 

مرحوم حاج زينل خواجوی به سال 1297 ه.ش در كهنه متولد و نيمي از عمر با بركت خويش را در زادگاهش گذرانيد سپس با خانواده محترم خويش به شهر اوز در 20 كيلومتري كهنه نقل مكان نمود.همسرش مرحومه مريم بهروزي خواهر مرحوم حاجي محمد بهروزي از خيرين بنام و كهنه الاصل بود:اب انبار بزرگ و زيباي ايشان نمونه بارزي از كارهاي خير ايشان كه در مجموعه اب انبارهاي كهنه چون نگيني بي نظير مي درخشد و از آنجا به دبي و به كار تجارت در صنف كيف و چمدان به صورت عمده در مركز بازار مرشد مشغول گرديد. دوران باز نشستگي سرمايه و دكان را به تنها فرزند ذكور خويش جناب طاهر واگذار نمود و ايشان با درايت و سعي كوشش فراوان سر مايه پدر را در كار تجارت رونق بخشيد او در سال 1360 در سن 63 سالگي دعوت حق را لبیك گفت روحش شاد و يادش گرامي ::::مسجد و مكان ساخت ان انتخاب همسرش و فرزند برومند ش طاهر خواجوي مي باشد كه بعد از حرص و ورارثت فرموده خدا و رسولش تمامي اموال متعلق به مرحوم كه معادل 13 میليون تومان بود خر ج ساخت مسجد فعلي گرديد .زمين مسجد از طرف آقاي حاج هاشم رفيعي (مرفي) به بعنوان هديه و شريك در خير اهدا شد ::: جا دارد در اينجا از مرحوم اسماعيل رحيميان و مرحوم فريدون جليلي به خاطر زحمات زيادي كه در تعمير و نگهداري مسجد كشيدن يادي به نيكي كرده باشيم و از خداوند اجري عظيم براي تمامي خيرين ارزومند باشيم .همجنين از جناب محترم اقاي محمد رفيع رحيميان و امام جماعت مسجد جناب حاجي احمد اكبري هم به خاطر زحمات بي دريغشان قدر داني نموده و طول عمر با عزت برايشان مسىلت نموده : بنده به نوبه خود از تمامي عزيزاني كه در ساخت و نگهداري و تهيه مايحتاج مكانهاي عمومي فعاليت نموده تشكر و خدا قوت مي گويم همچنین عرض خسته نباشيد به مديريت محترم وبلاك و نويسندگان چیره دست ان كه با پستهاي مختلف راهكارهاي لازم براي رفع كمبودها قلم مي زنند.

وبلاگ مربوطی از جناب آقای عیسی رحیمی  جهت ارسال اطلاعات مفید صمیمانه تشکر می نماید و یاد همه عزیزانی که در این امر خیر سهیم بوده اند گرامی می دارد مخصوصا مرحوم حاج زینل خواجوی که بنیانگذار این قدم خیر بوده اند . 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 18:40  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۱ساعت 8:17  توسط مرتضی اسماعیلی | 

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان جشن بزرگ خانواده با حضورچهره های هنری کشورنرگس محمدی( ستایش) و بهروز سروش پور (گرگعلی) 29 تیر ماه ساعت 21:30 در محل تالار ستاره فارس گراش برگزار خواهد شد .

جشن بزرگ خانواده با حضور هنرمندان کشوری در گراش

علاقه مندان برای حضور در این برنامه می توانند از ویدئو کلوپ جام جم و کاشی و سرامیک افشار و سوپر مارکت آبشار در گراش ، شیرینی سرا و خشکبار کوثر در لار ، مولوی موبایل در اوز ، سوپرمارکت رز در کوره ، سوپر شمس در خنج و عمده فروشی افتخار در ارد بلیت تهیه کنند .

هانیه روانشید مسئول روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان/صحبت نو لار

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۵ تیر۱۳۹۱ساعت 6:17  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تنظیم آهنگ: فتاح فتحی

شعر : مریم ذاکری

با صدای : هادی حبشی و فتاح فتحی

دانلود :

فتاح   هادی

+ نوشته شده در  شنبه ۲۴ تیر۱۳۹۱ساعت 18:34  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای مهران محمودی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ تیر۱۳۹۱ساعت 17:22  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آیا فریاد رسی هست ؟آیا کسی پیدا خواهد شد تا به این جماعت بگوید که دست از کشتار بیرحمانه این زبان بسته ها بر دارند؟ ایا مسئولی یا فرد وافرادی پیدا خواهند شد تا دنبال اینکار را بگیرند که کسی دست یه این کشتار فجیع نزند؟ یا بی خیال از کنار این فاجعه می گذریم ؟ فریاد مظلومانه انها به گوش کدام بنی بشری خواهد رسید ؟

بتازگی خبری دریافت کردم که چند نفر اوزی که رفته بودند به صحرای وبیابان اوز ادعا کرده اند که بیش از بیست وپنج کیلو بچه گنجشک (بچه دل ) جمع اوری کرده اند یعنی اینکه دست به کاری فاجعه امیز زده اند وموجب قتل صدها گنجشک ونابودی انها در اوز واطراف اوز شده اند.

اگر اوزیها در خیلی از زمینه ها دارای فرهنگ ودانش بدانیم متاسفانه رفتار یک عده ای که کم هم نیستند باعث شده که در حفظ ونگداری محیط زیستمان خیلی کوتاهی کنیم .اینرا عمومیت نمی دهم اما کشتاری که اوزیها در زمینه کبک وگنجشک ودیگر حیوانات طی این سالها داشته اند بر کسی پوشیده نیست وانکار ان ما را در وضعیت خوبی قرار نمی دهد این طبیعت واین زمین واین کره خاکی فقط متعلق به ما ادم ها نیست حیوانات در طول تاریخ همواره وپیش از ما در این کره خاکی بوده اند وزاد ولد کرده اند اما ما انسانها خیلی وقت ها برای مطامع خودمان وبیش از نیازمان انها را کشته ونسل انها را نابود کرده ایم.

تازه این چند نفر فقط بیست وپنج کیلو کشته و اورده اند انهایی که بصورت گروهی یا انفرادی به دشت ودمن اوز ولارستان واستان فارس میروند تا گنجشک چشم باز نکرده بیاورند وانجا همینکه از روی درخت ولانه اشان اوردند پائین گردنش را می شکنند تا نخواهند سر اورا ببرند ندیده اید وامیدوارم هیچ گاه با این فاجعه از نزدیک روبرو نشوید که کسی از این راه عاقبت به خیر نشده است .

امید در این تابستان وتابستانهای اتی شاهد این نباشیم که اوزیها واصولا هر انسانی دست به این فاجعه بزنند لازم است امام جمعه اوز شهردار اوز رئیس شورای شهر اوز ومسئولین محیط زیست اوز در یکی از این جمعه ها در اینباره هم سخنرانی کنند وفقط به عروسی ها گیر ندهند که فاجعه ونادانی وفقر فرهنگی همینجاست وعده ای از شهروندان اوزی هم برای یک لحظه کیف وکوک خود نخواهند جان پرندگانی را بگیرند که روزبروز تعداد انها کم وکمتر میشود .امیدواریم که چنین کنند.

فرهاد محمودا 8ژولای /وب سایت ستاره های اوز

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۹ تیر۱۳۹۱ساعت 17:57  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آنغوزه ( آنگزه)

عکس از آقای عبداله غیبی از دبی

با تشکر از این دوست عزیز جهت ارسال تصویر

 آنغوزه گیاهی است علفی از خانواده چتریان Apiaceae با ریشه راست ، گوشت دار ونسبتا ضخیم که در 5 سال اول منحصرا دارای تعدادی برگ واقع بر روی سطح زمین می شود . گل های آن زرد رنگ وبه صورت گل آذین چتر مرکب اند . برگ های قاعد ساقه عموما بزرگ ، گوشت دار ، عاری از دم برگ ودارای میوه دوقندقه ای است . منشا اصلی آن را استپ های ایران وافغانستان دانسته اند ودر نواحی بایر ، زمین های ماسه ای خشک وآهکی گرم میروید .

قسمت مورد استفاده الئوگم رزین حاصل از خراش دادن ریشه گیاه

خواص درمانی : انغوزه دارای خواص بادشکن ، ضد اسپاسم و خلط آور است ودر برونشیت مزمن سیاه سرفه ] هیستری وبه ویژه کولیک روده ای توام با آروغ مصرف می شود

آثار فارماکولوژیک : در مطالعه روی حیوانات آزمایشگاهی آثار ضد انعقادی وکاهند گی فشار خون گزارش شده است .اثر محافظتی در برابر افزایش چربی خون دارد کارائی انغوزه در برابر سنندرم روده تحریک پذیرنشان داده شده است

موارد منع مصرف : انغوزه غیر سمی است مصرف 15 گرم اثر نامناسبی ندارد .

آنغوزه را نباید برای نوزادان تجویز کرد روی هموگلوبین نوزاد اثر اکسید کنندگی دارد ودر نتیجه در خون اثر اکسید کنندگی دارد در نتیجه در خون تولید متهموگلوبین می کند

عوارض جانبی : گاهی محرک است درنتیجه سبب تحریک در دستگاه گوارش میگردد

مصرف آن در دوران بارداری وشیردهی درمیان عوام آنغوزه به عنوان سقطکننده جنین شهرت دارد درنوزادان اثر سمی دارد واز این رو نباید در شیردهی مصرف شود./پرفسور محمدحسین سلطان زاده.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ تیر۱۳۹۱ساعت 19:27  توسط مرتضی اسماعیلی | 

انجمن شکرگزاری با هدف گسترش خوبی ها تشکیل شد

فعالیت های این انجمن در دو زمینه صورت می گیرد:


1- فعالیت هایی در جهت گسترش خوبی(مثل سر زدن به سالمندان و ...)
2- جلسات انجمن که در آن در مورد مسائل مربوط به قدردانی مثل خودشناسی و مسائل روانشناختی صحبت می شود.

جلسات انجمن هر هفته سه شنبه ساعت ۱۸:۳۰تشکیل می گردد.

مکان جلسات خانه ی فرهنگ واقع در خیابان زمین پیمای اوز می باشد.

از شما دعوت می کنیم در این امر نیکو مشارکت داشته باشید.

(مهدی بهرامپور )

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۴ تیر۱۳۹۱ساعت 18:31  توسط مرتضی اسماعیلی | 

موسسه خیریه اوز :

درپي انصراف آقاي جهانزير بصيري ازپذيرش تصدي وتشكيل هيئت فوتبال بخش اوز،سيد يوسف حسيني مسئول اداره ورزش و جوانان اوز طي حكمي آقاي آجي برازنده رابه عنوان مسئول هيئت فوتبال بخش اوز انتصاب نمود.متن اين حكم به شرح زير است:

جناب آقاي آجي برازنده

با سلام وتحيات،احتراما نظر به تجربيات ارزنده ونقش شايسته جنابعالي درشكل گيري وپيشرفت فوتبال اوزپس ازرايزني با بزرگان ورزش اوزبدين وسيله به عنوان رئيس هيئت فوتبال بخش اوز منصوب مي شويد.اميد است با بينش فرانگروانتخاب همكاراني شايسته درراستاي تعالي فوتبال بخش اوزمجدانه گام برداريد.

برازنده دراولين گام برخي ازاعضاي هيئت فوتبال را به شرح زير معرفي نمود:

كميته اجرايي: عبدالله طيوري ورامين اميري

،كميته داوران:بهادر بخشي زاده واسد نيامبارك

،كميته انضباطي:محمد علي پيرزاد

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳ تیر۱۳۹۱ساعت 10:28  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آهنگ جديد و فوق العاده زيبا و شنیدنی فتاح فتحی به نام اين وقته شب

ملودي و تنظيم : فتاح فتحي

  ترانه : مريم ذاکري

ميکس مسترينگ : فتاح فتحي

 برای دانلود این آهنگ به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۷ تیر۱۳۹۱ساعت 6:38  توسط مرتضی اسماعیلی | 

دوستان عزیز در این آلبوم ها سعی داریم یاد و خاطره بزرگان و گذشتگان را زنده نگه داریم . از دوستان عزیزی که تمایل دارند که عکسهای گذشتگان خود را در این وبلاگ به نمایش گذاشته شود خواهشمندیم  عکسهای خود به ایمیل وبلاگ ارسال نمایند.با تشکر .لازم به ذکر است این آلبوم در آرشیو مربوطی می باشد و فقط برای یادآوری آن دسته از عزیزانی که موفق به مشاهده آن نشده اند مجددا درج شده است.

۱ - مرحوم عبدالقادر سلامی

۲ - مرحوم عبدالوهاب کشاورز

۳ - مرحوم احمدِ خادم رحمانی

۴ - مرحوم ابراهیمِ حاج امین نوری

۵ - مرحوم کریمِ حسن جمشیدی

۶ - مرحوم محمدنورِ حاج یوسف نوری

۷ - مرحوم محمودِ حاج حسین

۸ - مرحوم محمدِ حسنِ جمشیدی

۹ - مرحوم محمدرفیعِ امینِ رفیعی

۱۰ - مرحوم محمدرسولِ اسماعیلِ اسماعیلی

۱۱ - مرحوم طیب عبدی

۱۲ - مرحوم یوسفِ  محمدنورِ رفیعی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ تیر۱۳۹۱ساعت 19:59  توسط مرتضی اسماعیلی | 

به دعوت انجمن خیریه اوز وباحضور ائمه جمعه وروسای شوراهای روستاها وآقایان وخشوری،صدیقی،انصاری ودانشی ازروحانیون شهر،امام جمعه واعضای هیئت مدیره پیرامون آشنایی با انجمن خیریه اوز وچگونگی تشکیل وهمکاری انجمن خیریه روستاها با انجمن جلسه ای درمورخه 31/3/91 دردفتر انجمن برگزارشد.

پس ازقرائت قرآن،احمدی دبیر جلسه ضمن خیر مقدم به حضور میهمانان دستور جلسه را اعلام کرد.قاضی زاده امام جمعه نیزبا تشکر ازحضورمیهمانان با اشاره به آیات قرآن کریم ریشه انجمن خیریه رادرطبیعت انسان ها وهمنوع دوستی دانست وبه مواردی ازموقوفات که درگذشته رایج بوده اشاره کرد.

پس از معرفی اعضای هیئت مدیره وبازرسی انجمن،مهندس کراماتی رئیس هیئت مدیره با عرض تقدیر ازحضور میهمانان مواردی درخصوص تاریخچه،اهداف وبرنامه های انجمن اعلام داشت وبه معرفی واحدهای فعال درانجمن پرداخت واز میهمانان درخواست کرد درخصوص تشکیل انجمن خیریه درروستاها وهمکاری آنان با انجمن خیریه اوز اظهار نظر کنند.وی مواردی درخصوص آب شیرین کن وساختمان یهزیستی نیز بیان داشت.

درادامه دبیر جلسه از حضار درخواست اعلام نظر کرد که به شرح زیر می باشد:

آقای نوازالله مختاری با تشکر ازدعوت دراین جلسه اعلام کرد درکوره صندوقی دراین زمینه وجود داردکه به بیماران ودانشجویان مساعدت می کند ودر صورتی که انجمن بتواند حوزه فعالیت خودرابه روستاها گسترش دهد می توان همکاری متقابل داشته باشیم.آقای منصوری نیز دراین مورد به تکمیل سخنان مختاری درمورد نحوه کمک رسانی این صندوق پرداخت وبه سوالات مطروحه نیز پاسخ داده شد.

آقای اکبری ازکهنه اظهار داشت درکهنه درمورد کانالیزه کردن نیات خیرکمیته فرهنگی وعمرانی وجود دارد وحمایت از نیازمندان به صورت مقطعی انجام می شود ودرایام رمضان موردا به جمع آوری وتوزیع سرفطرنیز پرداخته می شود.آقای محمدی ازکهنه نیز اضافه کرد کهنه جزیی ازاوز بوده وباید انجمن کمک های خودرا به کهنه گسترش دهد.

آقای وخشوری ازهود اظهار نمود:درهود چنین تشکیلاتی وجود ندارد وسوالاتی درخصوص هدف انجمن اوز ازتشکیل انجمن روستاها تشویقی یا جمایتی است؟وچه کمکی انجمن می تواند داشته باشد مطرح کرد.آقای قاسمی نیز ازهود ادامه دادباید اساسنامه انجمن به روستاها تسری یابد ورابطین درروستاها وجود داشته باشند تا باانجمن درارتباط باشند.

درادامه آقایان وخشوری وصدیقی خیرات اوز را ازگذشته منحصر به شهر ویا حتی بخش اوز ندانسته بلکه به کل منطقه اختصاص داشته لذا درخواست گسترش خدمات انجمن حداقل به کل بخش شدند واعلام داشتند بی تردید دراین اقدام خیر وبرکات بیشتری خواهد بود.

آقای دانشی با ذکر خاطراتی گسترش امور خیر درروستاها را ناشی ازالگو پذیری ازخیران اوزی دانست وبر خروج فقرا ازخط فقر تاکید کرده وبر ضرورت تداوم این جلسات تاکید کرداما هرروستا باید انجمن مستقلی داشته باشد.

شیخ صالح انصاری تجربه انجمن اوز را تجربه موفقی ارزیابی کردکه می توان ازان الگو گرفت وبر ضرورت انجمن مستقل درروستاها تاکید کرد وبا تشکیل شورای مرکزی می توان کل بخش را درنظر گرفت وپروژه های مشترک اجرا کرد .وی پیگیری راه انداری بخش دیالیر ازطرف این شورای مرکزی برای بیماران مستاصل را به عنوان نمونه ای ازپیشنهادات مطرح کرد.

در پایان موارد مطروحه جمع بندی ومصوبه جلسه به شرح زیر اعلام گردید:

1-تداوم این جلسات وبرگزاری جلسه بعد درتیر ماه در روستای کهنه با حضور روستاها وانجمن اوز

2-انجمن خیریه اوزامادگی خودرا جهت دراختیار گذاشتن تجربیات خود واحدهای آن به روستاها اعلام می دارد.

3- درصورت تصویب هیئت مدیره ومجمع عمومی شاخه روستایی انجمن اوز تشکیل وبا روستاها همکاری نماید.

4- درصورت تصویب هیئت مدیره ومجمع عمومی ودرصورت تشکیل انجمن درروستاها درگام اول بیماران روستایی تحت پوشش انجمن اوز قراگیرند.

5- دستور کار جلسه بعد پیگیری تشکیل انجمن روستاها وتامین هزینه های اولیه وجاری بخش دیالیز دربیمارستان اوز ازسوی انجمن خیریه اوز روستاها اعلام شد.انجمن خیریه اوز/.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ تیر۱۳۹۱ساعت 1:26  توسط مرتضی اسماعیلی | 

 جهت آشنایی دوستان با فوتبالیستهای پیشکسوت کهنه اوز

تعدادی از عکسهای قدیمی رو در این قسمت به نمایش گذاشتیم

با تشکر از همکاری آقای محمد وطنخواه فرزند حاج محمد علی

به خاطر ارسال این عکسهای ارزشمند 

آقای محمد وطنخواه

تیم فوتبال کهنه در بازی با تیم شرفویه - اسفند ۱۳۵۶

ایستاده از چپ به راست :

خواجه عالی وطن خواه - هاشم رفیعی ( مربی ) - محمد وطن خواه - مرتضی خوشبخت - عبداله نبوی - مجید پیشداد - عبدالله سلامی

نشسته از چپ به راست :

ابراهیم محمودی - بهرام رفیعی - احمد آزادی - عبدالحمید محمودی - اسماعیل حسینی

 

تیم فوتبال فاروق کهنه سال ۱۳۶۷

 اولین یادواره جام شهید ابراهیم جعفریان سال ۱۳۶۷

داوران فینال جام شهید ابراهیم جعفریان سال ۱۳۶۷

از راست به چپ : دکتر اسماعیل زمانی - محمد وطنخواه - مصطفی رضائی

ادامه دارد... 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ تیر۱۳۹۱ساعت 16:57  توسط مرتضی اسماعیلی | 

آهنگ جدید و فوق العاده زیبای امید مولوی به نام شایعه ...

( تنظیم : فتاح فتحی - ترانه : مریم ذاکری - میکس مسترینگ : فتاح فتحی )


 دانلود با کیفیت  ۳۲۰ شایعه

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 21:57  توسط مرتضی اسماعیلی | 

به گزارش صحبت نو، در این اطلاعیه آمده است: چنانچه افراد ناشناس با شما تماس گرفته و خود را شخص سرشناس از قبیل دکتر، مهندس و...یا وابسته به سازمان یا ارگان های خاصی از جمله نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، کمیته امداد، بنیاد شهید و...معرفی ودرخواست انتقال وجه جهت سفارش یا خرید کالا یا هر موضوعی از طریق خود پرداز نمودند مراقب باشید این یک شگرد جدید کلاه برداری است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 5:16  توسط مرتضی اسماعیلی | 
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ خرداد۱۳۹۱ساعت 12:12  توسط مرتضی اسماعیلی | 
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۱ساعت 12:55  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 

آلبوم جدید شهرام بهرامی - پخش اختصاصی از مربوطی ( کهنه اوز )

تنظیم آهنگها : فتاح فتحی

جهت دانلود آهنگها بر  روی آن کلیک نمایید.

انتظار

اصرار

فاکتور

گریه نکن

غریبه

هرگز

خاک وطن

نازنین

رسم

رویا

ستاره

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۱ساعت 12:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

توضیح : این پست به درخواست برخی از بازدیدکنندگان عزیز مدتی در پست اول قرار گرفته است

marbootiblogfa-MAkbari.jpg Mohammadsharif Akbari picture by parmida2010

آقای محمد شریف اکبری از فرهیختگان و دبیران مراکز آموزشی روستا

" درد پنهان "

صحبت از ازدواج که می شود، جشن است و شیرینی و تبریک. هیچ کس هم ابایی ندارد که آن را مطرح کند.

اما طلاق و جدایی علاوه بر تلخی و رنجی که برای خانواده ها به بار می آورد، پرداختن به آن نیز دشوار است، چرا که به نوعی جریحه دار کردن احساسات کسانی است که با آن دست و پنجه نرم می کنند.

آمیخته شدن طلاق شرعی با سنت ها و تعصبات قومی و قبیله ای و گاهی جاهلی، درد و رنج آن را چندین برابر می کند.

در سال های اخیر روستای ما نیز شاهد چندین مورد طلاق بوده است که اگر چه به نسبت ازدواج ها درصد کمی را به خود اختصاص می دهد اما همین کم نیز زیاد است.

شما اگر هزاران شب در سلامتی باشید و به خواب بروید گذشت زمان را احساس نخواهید کرد اما اگر یک شب درد و رنج بیماری، خواب را از چشمان شما بگیرد، طول آن را به اندازه ی هزار شب خواهید یافت، پس این موارد به ظاهر کم نیز روح و روان جامعه را آزرده ساخته و خراش خواهد داد.

امیدوارم در سایه ی تقوای خداوندی، کسانی که دچار این تلخی شده اند، شیرینی روزهایی روشن را تجربه کنند.

بعضی از این جدایی ها ناگزیر پیش خواهد آمد، همیشه بوده و در آینده نیز خواهد بود. انسان هایی در ابتدا به هم علاقه مند می شوند و بعد مشکلات زندگی، آنها را به بن بست می کشاند و تفاهم غیر ممکن می شود؛

پس برای آن ها، طلاق رهایی از مشکلی است که زندگی مشترک را بی معنا کرده است و هیچ راه حلی نیز برای آن متصور نیست.

اما برای کسانی که از اول به هم علاقه مند نیستند و تحت قاعده ی "پِل" یا ازدواج شرطی عقد می کنند چه؟ ظاهراً در روستای ما عده ای علاقه مندند تجربیات تلخ دیگران را به شخصه تکرار کنند؛

به عقیده ی من این امر ناشی از چند عامل است که شاید مهم ترین آن، پنهان بودن درد و رنج های این گونه ازدواج است. اشخاص معمولاً به دلایل حیثیتی یا خانوادگی دوست ندارند این مسائل را هرجا مطرح کنند و همین مساله باعث تداوم این رسم منحوس می شود.

برای پرهیز از طولانی شدن کلام، چند سئوال اساسی مطرح می شود و تفصیل آن به عهده ی خوانندگان اهل فضل این وبلاگ واگذار می شود تا خود راجع به این قضیه بیاندیشند.

1- آیا پدر و مادرها وظیفه دارند و یا اجازه دارند به بهای ازدواج بچه هایشان یا با لحاظ کردن مصلحت های جاهلانه، تفاهم و الفت و انسانیت را که شرط اساسی ازدواج است فدا کنند؟

2- آیا عاقدین در منطقه ی ما که معمولاً از روحانیان هستند هیچ وظیفه ای ندارند؟ آیا فکر می کنند همین که در مراسم عقد دعا کردند "خدایا بین اینها الفت برقرار کن همان گونه که بین محمد و خدیجه و همان گونه که بین علی و فاطمه الفت دادی"، شهد و شیرینی به این زندگی ها بخشیده می شود؟

آیا آن ها نمی دانند این ازدواج های شرطی بر مبنایی غیر شرعی و غیر صحیح شروع می شود و عوارض پیدا و پنهان بسیاری خواهد داشت؟ عوارضی که دامن این خانواده ها و کل اجتماع را خواهد گرفت و در تعارض مستقیم با خیر و صلاح و الفت و مودت اجتماعی خواهد بود.

و گروه دیگر جوانانی هستند که با این معضل دست و پنجه نرم می کنند و به نظر من به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته ی اول کسانی اند که علی رغم تمام مشکلات، آن را نوعی غیرت و مردانگی تلقی می کنند که با آن ها هیچ صحبتی نداریم.

اما دسته ی دوم جوانانی هستند که راضی به این نوع ازدواج نیستند، به نظر می رسد تنها گزینه، مقاومت خردمندانه و تسلیم ناپذیر همراه با حفظ حرمت پدر و مادرها است.

یک رسم بد مانند یک مرض کُشنده است؛ طبعاً تا به درمان برسد تلفاتی بر جای خواهد گذاشت، اما قرار نیست برای همیشه جوانان ما در زیر این سنت غیر اسلامی و غیر عقلی و خجالت آور له شوند.

با تشکر از همکاران عزیز در وبلاگ رباط کهنه و دوست عزیز جناب آقای محمد شریف اکبری جهت تهیه این مطلب

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۱ساعت 12:6  توسط مرتضی اسماعیلی | 
توضیح : این مطلب در آرشیو مربوطی می باشد ولی از آن جهت که یادآوری مجدد شود برای آن دسته از عزیزان بازدید کننده که موفق به بازدید از این مطلب نشده اند یا تازه به عضویت بازدیدکنندگان این وبلاگ پیوسته اند درج می شود.

اولین تیم فوتبال کهنه تیم آرش بوده که در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده است

تیم  فوتبال آرش کهنه سال ۱۳۵۴

ایستاده از راست به چپ :احمد آزادی - عبداله نبوی - مرحوم محمدنبی نبوی - احمد استوار - خواجه علی وطنخواه - عبدالکریم آزادی - علی نشاط - محمدرسول زمانی - مرحوم ابراهیم نوری

نشسته از راست به چپ شفیع نبوی - عبداله سلامی - بهرام رفیعی - آقای جمشیدگان

پیشکسوتان فوتبال ایران با پیشکسوتان اوز سال ۱۳۷۱ در استادیوم ورزشی اوز

( حضور احمد آزادی از کهنه در بین بازیکنان  )

 

تیم فوتبال کهنه سال ۱۳۶۳

 

ایستاده از راست به چپ : کریم محمودی - علی وطن خواه - بهرام رفیعی - یوسف حاتمی - مصطفی رضائی - ابراهیم واحدی - محمدشریف قائدی

نشسته از راست به چپ : محمد رهنورد - عبداله نبوی - احمد آزادی - نظام وطن خواه - عبداله سلامی

 

قهرمانی تیم فوتبال کهنه جام کورده سال ۱۳۶۳ به کاپیتانی آقای احمد آزادی

در کنار آقای محمود اسدی از یاوران  و علاقمندان همیشگی ورزش روستا


ادامه دارد ... 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۱ساعت 8:45  توسط مرتضی اسماعیلی | 

کدخدا محمدرضی جعفری : امید استخوان شکسته ها ( نگاهی به آرشیو)

توضیح : این مطلب در آرشیو مربوطی می باشد ولی از آن جهت که یادآوری مجدد شود برای آن دسته از عزیزان بازدید کننده که موفق به بازدید از این مطلب نشده اند یا عکسهای این مطلب را نتوانسته اند مشاهده نمایند .

در لابلای ناگفته ها و نانوشته های تاریخ پر راز و رمز روستای کهنه ی مربط – سرزمینی با تمام گمنامی اش – می توان شخصیتهایی را یافت که منجر به تحولاتی شگرف در سطح منطقه اوز شده اند . با نگاهی اجمالی و کوتاه به این تاریخ به اسامی افرادی بر می خوریم که نامهای ماندگار این روستا و منطقه اند . خواجه نورالدین – خواجه محمد علی – ملا عبداله – سید محمد – سید محمد صالح – محمد صالح و ... . در میان این افراد نام محمد رضی جعفری بر می خوریم که نه تنها کدخدایی مدیر و مدبر بود بلکه شکسته بندی ( ارتوپدی ) ماهر و حاذق بود.

 

مرحوم محمدرضی جعفری

در دورانی که کمتر خبری از وجود فن آوری نوین پزشکی در حوزه ارتوپدی بود کد خدا محمد رضی جایگزین همه ی دستگاههای پیشرفته و پر هزینه ی امروز ی در منطقه بود. نام پدرش محمد و  متولد 1303 هجری شمسی در کهنه اوز چشم به دنیا گشودند . حقیقتاً او امید و مایه ی تسلی استخوان شکسته ها بود. روزی از روزهای ماه مبارک رمضان امسال به اتفاق برادر زاده و دو پسرش به بررسی مدارک و اسنادی که در یک چمدان از دوران پر فروغ و منظم زندگی کدخدا مشغول شدیم . از آن همه نظم و انضباط و مدیریتی که در زندگی یک روستایی خردمند به چشم می خورد حیرت زده بودیم. در میان این اسناد گرانبها و تاریخی به نسخه ای از استشهاد منطقه ای برخوردیم که عده ی زیادی از اهالی شهرهای لار – گراش – اوز – خنج و روسا و اعضاء انجمن خانه های انصاف – کدخداها – ریش سفیدان و معتمدین محلی روستاهای تابعه بیدشهر با امضاء طوماری از وزارت بهداشت تقاضا نموده بودند که کدخدای روستای کهنه بتواند رسماً و قانونی و بدون هیچ محدودیتی به عنوان شکسته بند ( ارتوپد ) در یک مکان معین ( بیمارستان اوز ) به عنوان ارتوپد مشغول به فعالیت شوند که پس از بررسی و تحقیقات لازم از سوی مسئولین مربوطه , وزارت بهداشت وقت با این درخواست موافقت و کتباً به محمد رضی جعفری ابلاغ می نماید که هیچ گونه محدودیتی برای شکسته بندی ندارد اما عمر کوتاه , بیماری دیابت و متعاقباً ایست قلبی مانع از انجام این امر مهم در منطقه می شود.

 

نامه درخواست اهالی منطقه از وزارت بهداشت وقت

با این حال کمتر کسی را می توان یافت که دچار شکستگی یا در رفتگی استخوان شده باشد و نیازش به مرحوم محمد رضی نیفتاده باشد ! کدخدا جعفری علاوه بر شکسته بندی مرد فن مکانیکی و تعمیرات بود. به ادعای هم سالانش نصب و تعمیر اکثر تلمبه های آبی نخلستانهای اطراف روستای کهنه اوز به دست پر توان وی و برادرش حاج هاشم صورت گرفته است . رسیدن این ارث فنی در حوزه مکانیکی ماشین آلات به فرزندانشان دلیلی بر این ادعاست.

با توجه به یافتن قراردادی که مربوط به راه اندازی و اجاره دادن حمام عمومی روستا در دهه 50 با شخصی به نام غ - خارپیشه در میان اسنادی که جستجو می کردیم خود دلیلی بر تسلط کامل ایشان در امورات عمرانی داشته است که طرف قرارداد هم کدخدا  جعفری بوده است. با توجه به اینکه در آن زمان امر شکسته بندی بدون استفاده از بیهوشی و بی حسی صورت می گرفته است در اکثر موارد فرد مصدوم دچار درد شدید ناشی از جا انداختن استخوان می شده که می بایست تحمل      می کرده است که این خود ممکن بوده عواقب خطرناکی در بر داشته باشد. به همین علت کدخدای فرزانه و آینده نگر قبل از شروع به کار شدن جهت جا انداختن و بستن استخوان از شخص مصدوم , والدین و همراهانش رضایتنامه اخذ می نموده که در صورت بروز پیشامدهای ناگوار احتمالی هیچ مسئولیتی متوجه ایشان نباشد .

 

نمونه ای از تعهد نامه

 کدخدا از مجموع سه ازدواج دارای 111 فرزند , نوه و نتیجه می باشند( تا زمان درج این مطلب  در  دوشنبه ۱۳ آبان۱۳۸۷) . سرانجام ایشان در تاسوعای 1359 هجری شمسی در اثر ایست قلبی با این دنیا واع گفتند و به دیار ابدی شتافتند.روحش شاد

           تهیه و تنظیم : مصطفی رضایی و مرتضی اسماعیلی

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ خرداد۱۳۹۱ساعت 22:48  توسط مرتضی اسماعیلی | 

وبسایت دفتر خبر شهرستان خنج راه اندازی شد و دوستان عزیز می توانند با مراجعه به صفحه اینترنتی آن - آنرا مشاهده نمایند. وبلاگ مربوطی به همه دوستان عزیز همکار در وبسایت دفتر خبرگزاری شهرستان خنج مخصوصا مدیریت محترم آن جناب آقای عبدالرحیم صداقت تبریک عرض می نماید و برایشان آرزوی موفقیت دارد .

http://www.khonjema.com/ -

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ خرداد۱۳۹۱ساعت 23:33  توسط مرتضی اسماعیلی | 

نقشه ایالت لارستان مربوط به سال ۱۸۹۷ که توسط رند مکنلی تهیه شده است.در این نقشه لار - گراش - ارد - خان مربوط - علی آباد و براک از لارستان کهن دیده می شود. این نقشه نشان از قدمت و اهمیت منطقه مربوط  در کنار سایر مناطق لارستان کهن می دهد.

با تشکر از دوست عزیز جناب آقای  بهرام فیروزی جهت همکاری در تهیه این مطلب.

جهت مشاهده عکس با کیفت بالا بر روی لینک اصلی کلیک نمایید یا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/5/5f/Rand-McNally-and-Co.%2C1897.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ خرداد۱۳۹۱ساعت 1:5  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با تشکر از دوست عزیز آقای امین بحرانی جهت ارسال تصاویر

عکاس : امین بحرانی

برای مشاهده تصاویر دیگر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۳ خرداد۱۳۹۱ساعت 15:48  توسط مرتضی اسماعیلی | 

تصاویر از سایت صحبت نو لار

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۳ خرداد۱۳۹۱ساعت 2:7  توسط مرتضی اسماعیلی | 

انا لله و انا الیه راجعون

" امام جمعه ی  محبوب لارستان دار فانی را وداع گفتند . "

وبلاگ مربوطی در گذشت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی را به جامعه روحانیت لارستان  - خانواده محترم ایشان - به بستگان  و مردم  شریف لارستان تسلیت عرض می نماید.روحش شاد باد

آیین تشیع حضرت آیت الله سید عبدالعلی  آیت اللهی روز دوشنبه 22 خردادماه جاری از محل استادیوم شهر لار تا حسینیه اعظم این شهر برگزار و سپس پیكر این روحانی فقید در حضور چشمگیر مردم و مسئولین کشوری و لشکری  در محوطه این حسینیه به خاك سپرده شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۱ساعت 21:0  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای مجید جلیلی ( با تشکر از این دوست عزیز )

+ نوشته شده در  شنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۱ساعت 12:59  توسط مرتضی اسماعیلی | 


دادو ملاکه ( DADO MELAKE )


به باز تاب نوری که از دهانه به سطح آب داخل آب انبار میخوره و منعکس میشه به دیواره داخلی آب انبار به اصطلاح خودمونی دادو ملاکه میگن .( معنی خود کلمه دیگه با اساتید )
این بازتاب همراه با موجی که در سطح آب بوجود می آید بر روی دیواره هم به همان شکل موج میزند و قبلنا یک مورد بسیار کار آمد بود واسه ترساندن بچه که سمت آب انبار نره .
الانه که خوشبختانه یا متاسفانه بچه از هیچی نمیترسه!

مطلب از آقای حبیب قاری

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۱ساعت 9:57  توسط مرتضی اسماعیلی | 

عکس از آقای سعید سلمانپور

اشکت

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۱ساعت 11:53  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 

نوشته استاد عنایت اله نامور :

«به یاد زیبا که این نواها را بسیار دوست داشت »


موسیقی هر قوم بیانگر دلاوریها ؛ دلدادگی ها ؛ جدایی ها و محرومیتها و به طور کلی شرایط اجتماعی و تاریخی مردم آن است . بی شک منطقه لارستان و مردم اوز نیز از این قاعده مستثنی نیستند ؛این را می شود در چهره تک تک مردم هنگام نواخته شدن نواها ونغمه ها دریافت که چگونه با این موسیقی پیوند یافته اند . اندوه و جدایی بخشی از این موسیقی است که در « شلوا » ( شروه ) ها و در « لا لایی » ها انعکاس یافته است و زبان حال مردمی است که از دیر باز با سختی ها و دوری ها ساخته اند و جدایی ها را تحمل کرده اند .

از طرف دیگراین ترانه ها و نغمه ها بیانگر لحظات دلدادگی و شادمانی است که در این موسیقی جای بسزایی یافته است . ترانه هایی که هر یک حکایتی عاشقانه به همراه دارد و بیانگر صفای صادقانه مردم این سخت بوم است . سرزمینی که سخت رو به آسمان دارد و هر قطره باران گرانبهاست و هر بارش طبیعتی رنگارنگ می آفریند .

مردم این شادی ها را در رقص و حرکات موزون باز نمود می کنند . اینجا موسیقی با جان مردم آمیخته می شود و درحرکات گروهی دایره وار می چرخد و همه را به یگانگی فرا می خواند . ریتمی که متین و آرام شروع می شود و پله پله فرا می روید و در نهایت به سریع ترین حرکات می انجامد که دست و پا و بدن با موسیقی هماهنگ می شود و هر ضربه و هر نوا انسانی را بر می انگیزاند و می رقصاند .

« کَرَنا و تُمبُلُک »(1) نشانه و نماد اصلی این موسیقی است . شیپور و طبلی که اصیل ترین نغمه ها از آن سرازیرو نابترین نواها با آن نواخته می شود .

در باره دیرینگی این ساز ها همین بس که در تخت جمشید و در بالای آرامگاه اردشیر سوم پادشاه هخامنشی « کرنا» ی بلندی به دست آمده است که در موزه تخت جمشید نگه داری می شود. « نقاره » یا طبل دوگانه نیز پیشینه ای بس دراز دارد و به گواهی نوشته های تاریخی یونانیان و رومیان این ابزار را از مشرق زمین گرفته بودند. و به آن به مثابه یک ساز رزمی می نگریستند .

خود واژه « کرنا »(2) نیز حاکی از کارکرد رزمی این ساز است . این واژه از دو بخش « کَرَ + نا » تشکیل شده است . بخش اول « کَرَ = کارا » به معنی جنگ و هماوردی لشکر هاست که در واژه ( کارزار ) نیز وجود دارد. و بخش دوم ( نای ) که همان نی و شیپور باشد . و در مجموع واژه کرنا به معنای نای جنگ و کارزار است . در مقابل ساز دیگری که از نظر طولی کوچکتر بوده است و « سور نا » نام داشته است که با توجه به معنای ( سور = جشن و شادمانی ) ؛ سازی برای جشنها و شادمانی ها بوده است . راجع به « تُمبُلُک » هم باید گفت که این واژه درساله پهلوی « خسرو قبادان ریدک» به صورت « دُمبَلَک » (3 ) آمده است . دکتر محمد معین نیز در توضیح واژه دمبک معادل پهلوی ان را به صورت « دُمبَلَک » آورده است که با توجه به گذشت زمان وتحولات آوایی؛ در گویش اوز به صورت « تُمبُلُک » در آمده است .

نواختن « کرنا و تمُبُلُک » در ایران از زمان باستان رایج بوده است و در لشکر کوروش نیز مردان با نغمه های منظم گامهای مساوی بر می داشتند . هرودوت می نویسد « ایرانیان بر آمدن آفتاب و فرو رفتن خورشید را با نواختن ابزار های موسیقی آگاهی می دادند . » در دوره اشکانیان نواختن کرنا و نقاره در جنگها بسیار متداول بوده است . پلوتارخ که درباره جنگ بین ایرانیان و رومیان گزارش داده می نویسد «همین که رومیان نزدیک شدند سردار ایرانی سورنا فرمان داد تا کرنا ها نواختند و صدای نقاره ها سراسر دشت را پر از خروشهای بیمناک و دلخراش کرد . » . کنده کاری در روی جامی سیمین از دوره ساسانی نیز تصویری از نواختن کرنا و نقاره در این دوره را به خوبی نشان می دهد .هفت کرنا زن در درون دژی ایستاده اند و درحالی که یک دست خود را به کمر زده با دست دیگر کرنای بلندی را رو به هوا گرفته و می نوازند . در سنگ نگاره طاق بستان هم کرنا ها نواخته می شوند و پشت سر آنان نقاره زنها قراردارند(4). .

فردوسی بزرگ هم در جای جای شاهنامه از ابزارهايی كه در آن گونه مناسبت ها بكار گرفته مي شد نام برده وسروده است:

يكي بزمگاهست گفتي بجا

ز شيپور و ناليدن كرنای

به شبگير آواز و شيپور و نای

بر آمد ز دهليز پرده سرای

بر آمد ز در ناله ی كره نای

سراسر به جنبيد لشكر ز جای

بفرمودتا كوس رويين و نای

برآمد ز دهليز پرده سرای

خروشيد كوس با كره نای

همان زنگ زرين و هندي درای

ز بس ناله ی كوس با كرنای

همي كس ندانست سر را ز پای

 

بقیه مقاله در ادامه مطلب ...با تشکر از مهندس هادی صدیقی جهت ارسال مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۱ساعت 18:11  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همانطور که می دانید رانندگي در جاده هاي بدون علائم راهنمايي و رانندگی  بسیار خطرناك و گاهي منجر به حوادث دلخراش مي شود.متاسفانه جاده روستا به شهرك توحيد و منتهي به دو راهي كهنه از علائم راهنمايي و  رانندگي يا برخوردار نيست و يا بسيار كمبود دارد به طوريكه رانندگي در شب را بسيار خطرناك نموده است و حتي در روز به دليل عدم علائم راهنمايي و رانندگي بسياري از رانندگان غير بومي را دچار سردرگمي نموده است .دوست عزيز آقاي يعقوب ( حشمت اله ) عبدي در اين راستا تصويري برايمان ارسال نموده اند كه حائز توجه مي باشد و از اين دوست عزيز تشكر مي شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 20:47  توسط مرتضی اسماعیلی | 

يك واحد مسكوني 2 خوابه واقع درمسكن مهر اوز واحد شماره 3 به فروش مي رسد.

تلفن تماس : 09171833935

محمد رحيمي  

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 19:30  توسط مرتضی اسماعیلی | 

روز شنبه در شهر اوز يك نفر افغاني كه در گاوداري اوز كار مي كرده بر اثر ابتلا به تب مالت  در گذشته كه ضمن اظهار تاسف به خاطر اين مصيبت براي اين افغاني ، لازم است بگوئيم كه تب مالت بر اثر آلودگيهاي شيري و لبني و بيماريهاي گاوي است كه به دليل عدم رعايت بهداشت مي تواند منجر  به مرگ شود.فعلا خريد گوشت گاو در اوز ممنوع شده است.

بر اساس  خبرهاي دريافتي از همشهريان دو گاوداري يكي در نزديكي معلم كثير و ديگري در سمت كمربندي مسكن مهر كه متعلق به افغانيها مي باشد بهداشت و اصول پاكيزگي جا و مكان و دفع فضولات آنها رعايت نمي شود و مسئولين امر بايد خيلي جدي به اين امر رسيدگي كنند تا جلوي بيماريها و عفونتهاي ناشي از اين آلودگي گرفته شود .... / سايت ستاره هاي اوز

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 19:28  توسط مرتضی اسماعیلی | 

حافظ مرتضی رضایی

دورانی كه آن را عصر اضطراب مي‌نامند و آرامش رواني، گم‌شدة ی انسان امروزی است   او با تمام وجود در پي دستيابي به این ارامش روحی و روانی مي‌باشد. از ديدگاه او  تنها  چيزي كه مي‌تواند اين ارامش را برآورده كند، ياد خداوند است. او معتقد است فقط در ساية ی: « با ياد خدا قلوب به آرامش مي‌رسند . کسی که بسیار ساده زندگی می کند ،  ساده حرف می زند و صادق است   ، باید با زبان خودش برایش نوشت . . با مرام خودش با او صحبت کرد .  باید ساده و صادقانه برایش نوشت . مرتضی در خانواده ای ساده به دنیا آمد . پدر و مادرش به تحصیل فرزندان توجه زیادی داشته اند و ما حصل این توجه وجود سه فرزند با مدارک تحصیلی عالی و دو فرزند حافظ قرآن و فرزندانی اجتماعی و فعال در امورات روستا .استاد مصطفي رضايي را همه شما ها مي شناسيد .كسي كه در برابر ناملايمات زندگي تسليم نشده و در زمينه تحصيلي و هنري تا مدارج عاليه سپري نموده و فعال بوده  و يار و ياور ما در اين وبلاگ مي باشد و اكنون برادر بزرگوار ايشان افتخاري ديگر براي جامعه امان است. حافظ مرتضی به همراه دو برادرش  رنگ زن ساختمان می باشد . او پشتکار عجیبی دارد . صدای خوبی هم دارد . تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان در نماز تراویح  دل نشین است . با همه دوست و صمیمی است . او نفر دوم در استان فارس در رشته ی حفظ کل قران کریم است . افتخاری بس بزرگ .

 

-           لطفا خودتان را براي آشنايي بيشتر خوانندگانمان معرفی بفرماييد.

مرتضي رضايي فرزند محمد ( محمدزمان ) متولد 12/4/1358 روستاي كهنه و دارای مدرك تحصيلي سيكل متاسفانه ( با خنده ).

-       از کجا شروع کرديد و چه روندي طي شد که شما حافظ قرآن شديد؟

به خاطر دارم زماني كه به دومان يا مربوط مي رفتم ترجيح مي دادم پياده بروم چون در من شوقي براي حفظ قرآن بود بطوري كه با خودم آيات را مي خواندم وسعي در حفظ آن داشتم ( با خنده : ) يك قمقمه آب همراه داشتم براي اينكه صدام رو بهتر كنم در آن مي خواندم.در سال 1376 با حفظ جزو 30 قرآن شروع كردم و در اين خصوص دوستاني مثل آقايان يونس زماني فرزند عبدالرحمن و عبداله نوري  فرزند عين الدين كمكهاي زيادي به من كردند كه در مسجد جامع روستا مي نشستيم براي حفظ قرآن و اين دوستان اشتباهاتم را به من يادآوري مي نمودند.در سال 1377 به خدمت سربازي رفتم .بعد از اتمام دوره آموزش نظامي  به برازجان پاسگاه شهيد صلاحي منتقل شدم ( از توابع بوشهر ) .آن منطقه بياباني بود و محل اسكان ما به صورت كانتينر بود .آنجا مجال خوبي بود تا دوباره حفظ قرآن را ادامه دهم و جزو هاي 29 ، 28 و 27 را طي آن مدتي كه آنجا بودم حفظ نمودم.بعد از خدمت سربازي به شعبه حفظ قرآن كريم در شهر اوز ( زيدبن ثابت ( رض) ) مراجعه نمودم.اولين استادهاي حفظم آقاي يونس (يحيي ) احمدي بودند . بعد از ايشان زير نظرآقاي احمدنور شمسايي و سپس زير نظر آقاي عبدالجليل ابراهيمي به حفظ قرآن پرداختم و جا دارد از يكايك اين عزيزان تشكر و قدرداني نمايم.در آن مركز بعد از 1 سال 16 جزو حفظ نمودم و از قبل هم 4 جزو كه در مجموع 20 جزو قران را حفظ شدم با توفيقي كه خداوند به من داد. به ياد دارم 10 جزو كه در آن مركز حفظ نموده بودم به دلايل مشكلات اقتصادي مي خواستم انصراف دهم ولي مادرم و خانواده نگذاشتند و مرا تشويق نمودند كه ادامه دهم.بعد از اينكه 20 جزو قرآن را حفظ نمودم مي خواستم كه آنجا را ترك كنم كه مخالفت استادانم مخصوصا آقاي احمدنور شمسايي روبرو شدم و از من خواستند كه در آن مركز بمانم و حفظ قرآن را به اتمام برسانم اما من چاره جز ترك آنجا نداشتم ولي به استادم قول دادم كه حفظ قرآن خودم ادامه دهم و زماني كه اين امر را انجام دادم به ايشان اطلاع بدهم كه همين كار را هم كردم وقتي حفظ كامل قرآن را به اتمام رساندم( 1/1/1383 ).

تصاویری از تجلیل از آقای مرتضی رضایی در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور اوز از سوی اداره اوقاف فارس

-       در چه مسابقاتی شرکت و چه مقام هایی کسب نموده اید ؟

 اولين مسابقه درحفظ 20 جزو اول قرآن در سال 1386 شركت نمودم كه مقام دوم استاني بدست آوردم. بعد از آن در مسابقات حفظ كل قرآن در زاهدان – حفظ كل قرآن در شيراز كه مقام سوم بدست آوردم .2 سال بعد در مسابقات حفظ كل قرآن مقام چهارم استاني – شركت در مسابقات حفظ كل قرآن در شهر بستك و در سال 1390 مقام دوم استاني و راهيابي به مسابقات كشوري در بندرعباس بدست آوردم.

-       در حفظ قرآن چه افرادی تاثیر گذار و مشوقتان بوده اند ؟

اول توفيق خداوند .سپس خانواده ام مادرم و پدرم – همسرم- برادران و خواهرانم هميشه مشوق و همراه من بوده اند مخصوصا خواهر مرحومم که جا دارد( یادش را گرامی بدارم ) و از همه اين عزيزان تشكر و قدرداني نمايم.

 

-         چگونه می توان  حافظ قرآن شد  ؟ کار سختی است ؟

ابتدا توفيق خداوند بايد نصيبت شود .بايد پشتكار داشت و با علاقه به سراغ آن رفت و وقت زيادي برايش گذاشت زيرا اين توفيق با آساني به دست نمي آيد و نياز به ممارست و تمرين زياد دارد.

-       يك حافظ قرآن  چه ويژگي‌هاي خاص  باید داشته باشد ؟

ابتدا شخص حتما بايد قرآني باشد.دستورات قرآن در  زندگي اش عملا اجرا كند .اخلاق و كردارش با افراد عادي بايد فرق داشته باشد چون كلام خداوند در سينه اش قرار دارد و اين لطف خداونديست که نصیبش شده.

-       چه پیشنهادی برای نوجوانان و جوانان دارید ؟

اگر هر شخصي بخواهد به امر حفظ  قرآن بپردازد هيچ وقت دير نيست و نيازمند برنامه ريزي مي باشد.شيوه هاي حفظ قرآن متفاوت است مثلا با گوش دادن نوارهاي صوتي قرآن و تكرار و قرائت قرآن به همراه درك معني آن مي توانند يك حافظ خوب قرآن شد به طوري كه با پشت سر گذاشتن يك دوره 5 ساله حفظ قرآن مي توانند يك حافظ خوب قرآن باشند.

 

و يك پيشنهاد : اگر شعبه حفظ در روستا داشته باشيم بسيار عاليست ولي تاكنون به صورت جدي اقدامي نشده ولي در نظر داريم در آينده انشاء اله شاهد داير شدن آن باشيم.

-       از مسائل و مشكلات خود در اين راه بگوييد.

يك حافظ قرآن بايد دائم تمرين داشته باشد و در آوقات فراغتش نهايت استفاده را براي تمرين بنمايد .مشكلات زياد است...عقيده دارم هركس حافظ قران شد بايد تا دم مرگ حافظ بماند.

-       نظرتان نسبت به وبلاگ مربوطي  چيست؟

تشكر وي‍ژه از شماها كه در وبلاگ  زحمت مي كشيد دارم و معتقدم با اقداماتي كه اين وبلاگ انجام داده و مي دهد بسيار  مفيد بوده و مي باشد.

و حرف آخر ؟

يك حافظ قرآن بايد در عملش اخلاص باشد .در اين دنيا و آخرت حافظ بماند .تنها حافظ نباشد و براي شهرت به اين امر نپردازد.قرآن در زندگي اش جاري باشد.اميدوارم انشاء الله حافظي در راه خدا با اخلاص باشم.

شايد دوستاني كه نامشان از قلم انداختم اسامي اشان در خاطرم نبود و به همين جهت از همه اين عزيزان عذرخواهي مي كنم و از اهالي روستا كه هميشه با رفتارشان به من محبت داشته اند تشكر مي نمایم .

از جناب شيخ عبدالرحيم اكبري هم تشكر ويژه مي نمايم.

از خواهر مرحومم ياد مي نمايم كه هميشه در اين راه مشوقم بودند.روحشان شاد باد

 

اسامي حافظان كل قرآن در روستا ( برادران )

1 – شيخ حمزه محمدي

2 – شيخ عبدالرحيم اكبري

3 – شيخ احمد خوشبخت ( قوم الدين )

 

وبلاگ  مربوطي : براي جناب آقاي مرتضي رضايي  حافظ كل قران كريم كه مايه افتخار روستا – منطقه و دين  مي باشند آرزوي موفقيت و سربلندي و سلامتي مي نماييم و موفقيتهايشان را در اين زمينه مجددا تبريك مي گوييم همچنين به همه خانواده محترم اين عزيز تبريك مي گوييم مخصوصا خدمت دوست و برادر عزيز –استاد مصطفي رضایي كه هميشه افتخاري براي روستا و منطقه بوده اند و مي باشند.

اميدواريم كه قدر اين عزيزان كه مايه ی افتخار هستند را بيشتر بدانيم و زحماتشان را ارج نهيم و آنها را الگويي براي فرزندان اين جامعه قرار دهيم .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 17:34  توسط مرتضی اسماعیلی | 

نسيم كاريان كهن در تقويم تاريخ جلد  سوم

 عنوان كتابيست نوشته آقاي سردارنوروزي چاپ انتشارات نشر شيراز

مختصري درباره نويسنده كتاب  :

نويسنده ( آقاي سردار نوروزي از اهالي  كاريان ) بيش از يك ربع قرن در روزنامه كيهان ( از اواخر سال 1348 الي اواخر سال 1372 ) در تهران مشغول كار مطبوعاتي بوده و تا قبل از پيروزي  انقلاب در سال 57 نائب رئيس هيئت مديره سنديكاي كاركنان وسايل ارتباط جمعي در تهران بوده است . در جريان انقلاب اسلامي و بعد از ان همواره نماينده كاركنان  كيهان بوده و در سال 1370 به نائب رئيسي شوراي اسلامي كار كيهان در آمد.  ديري نپائيد كه يكي از اعضاي فعال و نائب رئيس كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي استان تهران در خانه كارگر جمهوري اسلامي ايران شد.

در خانه كارگر جمهوري سالامي ايران توانست به سهم خود در جهت  رشد صنعت و بهبود وضعيت اقتصادي كشور و سالم سازي روابط كارگران با كارفرمايان و دفاع از حقوق قانوني جامعه كارگري ايران نقش مفيد و  سازنده اي را ايفا نمايد.

آقاي سردار نوروزي پس از بازنشستگي در سال 1373 به زادگاه  خويش كاريان واقع در بخش جويم لارستان بازگشت كه به دليل تجارب اجتماعي و علاقه به عمران و آبدانب و خدمت به مردم با اغاز فعاليت شوراهاي اسلامي شهر و روستا از جانب اهالي كاريان به عنوان عضو شورا انتخاب گرديد و در ادامه كار چون به رياست شورای بخش جويم و عضويت شوراي اسلامي شهرستان لارستان  و رياست شوراي حل اختلاف كاريان  در آمد ، توانست ظرف مدت يك دهه در سطح كاريان و بخش جويم و شهرستانهاي  لارستان و خنج در پيشبرد اهداف شوراها و همبستگي آنها بويژه  وحدت و يكپارچگي برادران تشيع  و تسنن  و موفقيتهاي اجتماعي ، فرهنگي و عمراني شوراهاي اسلامي مفيد و موثر واقع شود.وي براي نخستين بار نشريه ميلاد ويژه كاريان به سردبري خودش با همكاري  شوراي اسلامي كاريان  به طور فراگير در سطح منطقه در راستاي  انعكاس دردلها ، كمبودها و مطالبات مردم راه انداخت و اين نشريه تا قبل از استعفايش در مرحله سوم شوراها بطور مستمر تا 37 شماره چاپ  گرديد  و بسيار پربار و مفيد  در دسترس عموم قرار مي گرفت.وي در حال حاضر عضو هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي شهر اوز و عضو هيئت امناء انجمن مشورتي كاريان كهن است و ضمن كناره گيري از فعاليتهاي شورايي سرگرم جمع آوري آثار نوشتاري خود و نويسندگي مي باشد ./برگرفته از كتاب نسيم كاريان كهن در تقويم تاريخ جلد  سوم.

جهت ارتباط مستقيم با نويسنده اين کتاب مي توانيد به وبلاگ شخصي ايشان مراجعه نماييد :

http://www.sardarnowroozy.blogfa.com/

مختصري درباره اين كتاب :

 • کتاب فوق در ۴ فصل تنظیم گردیده است :

  ·         فصل اول : مندرجات آن بیش از یکصد صفحه می باشد که به گذشته و حال شهر اوز و پیشرفت های عمرانی - اجتماعی و فرهنگی آن در پرتو دلسوزی و تلاش مستمر شخصیت های پرتلاش شهر فرهنگ پرور اوز  اشاره دارد .

  فصل دوم : عینا به گذشته و حال شهرستان خنج و تلاش برخی های شخصیت های گذشته و حال آن می پردازد.

   فصل سوم : به اوضاع و احوال کاریان کهن و برخی شخصیت های عبادی- اجتماعی و فرهنگی کنونی آن نیم نگاهی دارد.

   فصل چهارم :  آثار و احوال وزندگی نامه بعضی شخصیت های اثرگذار اهل سنت و جماعت در جنوب کشور- کردستان و بلوچستان از جمله استاد سخن و قلم زنده یاد عبدالرحمن فرامرزی رابه خوانندگان گرامی عرض می کند./ وب سایت نسیم کاریان کهن در تقویم تاریخ.

محل عرضه و فروش آثارنویسنده :

1 - شیراز - بازارچه انقلاب - انتشارات ره آورد هنر

2 - لار - روبروی حسینیه اعظم - کتابفروشی رسالت

3 - اوز - کتابفروشی غزالی

4 - اوز - کتابفروشی دانش

5 - اوز - کتابفروشی کریما - میدان محمدی

6 - خنج - کتابفروشی ویستا ( شمسی زاده ) - خیابان توحید

7 - فیشور - کتابفروشی حسینی ( مجموعه فرهنگی حاج امیر میرزائی )

8 - بیغرد - کتابفروشی شمس تبریزی ( یونس مؤذنی )

9 - کاریان کهن - بلوار ملت - فروشگاه حاج میرزا زاهد

مرتضي اسماعيلي : امروز صبح به طور تصادفي آقاي سردار نوروزي را در فروشگاه برادران معصوم زادگان ( در شهر اوز ) ملاقات نمودم.قبل از اينكه ايشان را ببينم حاج عبداله معصوم زادگان در حالي كه كتابي را در دست داشت ديدم.ايشان با حوصله مشغول ورق زدن كتاب بودند تا اينكه صفحه اي را نشانم دادند .عكس خودم را در كتاب ديدم ، متعجب شدم و پرسيدم جريان چيست كه آقاي حاج عبداله معصوم زادگان  با خوشحالي توضيح دادند كه اين كتاب آقاي سردار نوروزي چاپ جديدشان است كه عكس شما هم در آن چاپ شده است . در حال گفتگو بوديم كه جناب آقاي سردار نوروزي وارد آنجا شدند و متعجب شدند كه مرا آنجا مي بينند جون كمابش از حال هم با خبر بوديم...( افتخار مي كنم كه ايشان از دوستان و همكاران قديمي بنده مي باشند ) ..ايشان كتاب جديدشان با درج امضائشان به اينجانب اهداء نمودند. همچنين ايشان فرمودند : سلام مرا به همه اهالي خوب كهنه برسانيد .ازلطف ايشان بي نهايت سپاسگزاريم.

وبلاگ مربوطي  : براي جناب آقاي سردار نوروزي كه فرهيخته اي از ديار كاريان و لارستان مي باشند و افتخاري براي اين ديار آرزوي موفقيت بيشتر مي نمايد و انتشار اثر جديدشان را صميمانه تبريك مي گويد.

آقای سردار نوروزی/شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱

+ نوشته شده در  شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 21:33  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 19:3  توسط مرتضی اسماعیلی | 

باپیگیری های دکتر یار احمدی ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان و همکاران آن دانشکده،هیئت پیگیر دانشکده بهداشت اوز و تامین استاندارهای موردنیاز با حمایت خیرین محترم،پس ازبازدید دکتر حاتمی ریاست دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و نماینده هیئت بورد علوم پایه پزشکی از امکانات دانشکده بهداشت اوز و تایید مکتوب پتانسیل و امکانات این دانشکده،نظریه نماینده هیئت بورد وزارت بهداشت مورد تایید رئیس هیئت بورد علوم پایه و شورای گسترش رشته های علوم پزشکی وزارت بهداشت قرارگرفت.

بنا به گزارش مهندس حقیقت نماینده اعزامی دانشکده علوم پزشکی لارستان به وزارت بهداشت جهت پیگیری این امر،پس ازصدور مجوزهای مربوطه مراتب طی نامه ای به سازمان سنجش جهت ثبت رشته کارشناسی بهداشت عمومی دانشکده بهداشت اوز و پذیرش دانشجو در مهر 91  اعلام گردیده تابا یاری خدا و همت خیرین محترم و مسئولین مربوطه دانشکده بهداشت اوز درمهرماه 91 دانشجو خواهد پذیرفت./موسسه خيريه اوز

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 10:57  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با همکاری کمیته ورزشی روستا و شهرک یک مسابقه دو میدانی و آمادگی جسمانی در رده های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان  ۵ خرداد ۱۳۹۱ در روستای کهنه ( برکه اشکسته ) برگزار می شود.علاقمندان می توانند جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر در این خصوص به آقای عیسی رضایی مراجعه نمایند.لازم به ذکر است آخرین مهلت ثبت نام پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱ می باشد .

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 9:4  توسط مرتضی اسماعیلی | 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 1:44  توسط مرتضی اسماعیلی | 

با عرض سلام من یک اوزی هستم اما واقعا متاسف شدم چون در کهنه هم خیرین هستند و هم کسانی که توان تعمیر و مرمت این دبستان قدیمی که اکنون دبستان تاریخی کهنه است وجود دارد با هم شور و مشورت کنید حتما خیری و نیکوکاری پیدا خواهد شد .از اموزش پرورش هم کمک بگیرید تا بزودی دانش اموزان و خانواده ها از نگرانی بدر ایند .من این مطلب را در سایتم یاداوری کردم امید که مشکل زودتر بر طرف گردد . فرهاد ابراهیم پور - مدیر وب سایت ستاره های اوز /

وبلاگ مربوطی: از شما جناب آقای فرهاد ابراهیم پور به جهت توجهتان و درج و انعکاس این مطلب - اینجا دبستان شهید جعفریان کهنه است ... - در وب سایتتان تشکر و قدردانی می شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 15:51  توسط مرتضی اسماعیلی | 

" اینجا تنها دبستان  فرسوده و پیر روستای کهنه است "

"دبستان پسرانه شهید جعفریان "

اينجا مكان مقدسي است كه پدران – برادران و پسرهاي زيادي از روستا در مكتب معرفت – در سنگر جهاد با جهل و تاريكي مبارزه كرده اند .اينجا ميدان رزميست كه سربازان كوچك با افكاري بزرگ با سلاح قلم و كتاب خود مشغول به مبارزه اند .اينجا خانه ي اميد قلبهايي است كه با انديشه اي والا هدفي به صعود از قله دانش دارند. سربازان اين مكتب – فرزندان شمایند. برادران شما...و فرزندان اين ديار .معلمهای بومی آن هم که خالصانه مشغول به خدمت می باشند روزی روزگاری دانش آموزان این مدرسه بوده اند.

 اما سالهاست كه  قلبهای  اين عزيزان دلهره اي را به خود مشغول كرده است. ديگر سرپناهي در برابر حوادث طبيعي نيست.بيم آن مي رود هرلحظه اتفاقي ناگوار براي اين  عزيزان پيش آيد. ساختمان آن فرسوده می باشد و دیگر قابل اطمینان نیست.

 اين مكان – اين سنگر به نام شهيدي از اين ديار مزين شده است كه براي دفاع از كيانمان – براي امنيت خاطر همه ما جان خود را نثار كرد.و امروز بر اثر بي توجهي  ، دل هایی شور می زند كه نكند براي اين جگر گوشه هايمان اتفاقي ناگوار بيافتد. آن طرف هم دبستان كوثر و جگر گوشه هايي ديگر از اين ديار با مشكلاتي مشابه!

سالها قبل خبري شنيديم. چندين بار هم در اين وبلاگ منعكس كرديم.اينكه از سوي مسئولين تصميم به بازسازي اين دو مدرسه را دارند . با پيگيريهايي كه در آن زمان شد! اما سالها مي گذرد و هنوز چشم ها در انتظار فرجي! تا اتفاقي نيافتاده – تا خانواده اي در اثر اين غفلت و سهل انگاري دچار غم و اندوه نشده است بياييد چاره اي بيانديشيم. آري اينجا مدرسه شهيد جعفريان كهنه است با قدمتي 55 سال.

تا كي بايد اول اتفاقي تلخ بيافتد و بعد به فكر چاره شد ؟ چرا تجربيات تلخ گذشته از ديگران عبرتي براي جلوگيري از فاجعه نمي شود؟! به كدامين دلیل اين اماكن فراموش شده اند؟! آري چشم ها را هر چه شستيم – هر چه جور ديگر انديشيديم  دليلي براي تعلل و سهل انگاری در بازسازي اين مدارس نيافتيم و تنها مي توانيم بگوييم اينجا دبستان شهيد جعفريان مي باشد و آنجا دبستان دخترانه ی  كوثر کهنه – دو برادر و خواهري كه غريب و مظلوم واقع شده اند و به آنها توجهي نمي شود !

تا دیر نشده

" این دو مکان آموزشی پایه را دریابیم "

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 15:54  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همانطور كه در قسمت مُشُنُفتِ 4   مشاهده نموديد در خصوص نصب آب شيرين كن در شهرك جديد كهنه به منظور تهیه آب آشاميدني روستاي كهنه و شهرك توحيد ؛ اين امر با مساعدت مسئولين آبفا – پيگيري مسئولين و هيات امناي شهرك و حمايتهاي مالي برادران ملكپور ( آقاي منصور ملكپور و برادران ) تحقق مي يابد.

آقای منصور ملکپور ( کهزاد)

برادران ملكپور هزينه كامل احداث مكان نصب دستگاه آب شيرين كن و مابه التفاوت آن را متقبل شده اند كه اجرشان با خدا باشد. اميدواريم با اين امر خير كه صورت مي گيرد مشكل آب آشاميدني روستاهايمان به زودي حل شود اگر چه در زمينه آب غير شرب روستا اكنون با مشكلاتي روبرو هستيم و شاهديم كه در هفته اي چند بار با قطعي اب روبرو هستيم كه اميدواريم اين مشكلات هم با پيگيريهاي بيشتر و جدي تر به زودي مرتفع گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 15:46  توسط مرتضی اسماعیلی | 

همانطور كه مستحضريد در روستايمان اكثريت معلمان مدارس را نيروهاي بومي تشكيل داده اند كه اين نعمتي است براي روستا . آيا ما قدر اين نعمتها را مي دانيم؟

متاسفانه مشكلي كه امروز فرهنگيان و معلمان روستايمان با آن روبرو هستند اينست كه از اعتبار اين عزيزان سوء استفاده شده و مي شود! روي صحبت با كساني است كه اين عمل ناشايست را انجام مي دهند. خيليها براي دريافت وام بانكي نياز به ضامن معتبر دارند و در اين ميان كارمندان دولتي از اين دسته افرادي هستند كه قرباني مي شوند چون با توجه به شناختي كه اهالي روستا از همديگر دارند معلمان و فرهنگيان روستا براي رواج كار متقاضي ضمانت آن شخص مي نمايد كه شامل دريافت وامهاي خريد كالا – ازدواج – مسكن – خريد خودرو – خريد ادوات كشاورزي و غيره مي شود. متقاضيان وامها تا زماني كه نياز داشته به مدارس يا خانه هاي فرهنگيان مراجعه نموده تا حاجتشان برآورده شود اما موقع پرداخت قسط وامها ديگر ضامن خود را نمي شناسند و آن را به امان خدا رها مي كنند. متاسفانه با اين روند بواسطه عدم پرداخت قسط وامها از سوي دريافت كنندگان وامها زندگي فرهنگيان و معلمان روستا ( كارمندان ) دستخوش مشكلات زيادي شده است به طوري كه ماهيانه از حقوق اين قشر زحمت كش كسر مي شود بواسطه ضامن شدنشان.. آيا اين انصاف است كه كارمندي ضمامنت شما كند اي كسي كه با اين عمل خود زندگي اين قشر را دچار مشكل نموده اي ودر زمان سررسيد پرداخت قسطها ديگر بي خيال شوي و از پرداخت قسطها خودداري نماييد؟ متاسفانه  بارها شاهد بوديم كه معلمان روستا به دليل وجود چنين مشكلاتي از ضامن شدن افراد ديگر سعي داشته اند خودداري نمايند اما خانواده هاي متقاضيان وامها با خواهش و التماس آنها راضي نموده كه از سوي معلمان همكاري شود تا به مراد دلشان برسند! جالب اينكه خانواده خيلي از متقاضيان وامها اين است كه آقاي فلاني اگر مشكلي پيش آمد ما را بشناسيد و ما نمي گذاريم مشكلي براي شما پيش آيد! صحبت با شما خانواده محترم اينست : آيا اكنون مرد عمل هستيد؟ اكنون كه عضوي از خانواده شما توان بازپرداخت وامها ندارد حاضريد جور او را بكشيد؟ چطور راضي هستيد كه زندگي اين قشر زحمتكش جامعه روستايمان ( كارمندان و معلمان ) دستخوش مشكل شود؟ به ياد داشته باشيم كه نسبت به اين قشر كه به جامعه خدمت مي نمايند و وظيفه تعليم و تر بيت فرزندان اين روستا را عهده دارند به جاي اينكه قدر دان زحماتشان باشيم جفا مي نماييد. اميدواريم كه ديگر شاهد چنين رويدادهايي نباشيم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 10:15  توسط مرتضی اسماعیلی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
دوستان عزیز در این وبلاگ سعی داریم كَهنه اوز را بهتر معرفی نمائیم و اخبار منطقه اوز را به بهترین شکل ممکن پوشش دهیم . لطفاَ با نظرات خود ما را در این زمینه یاری فرمائید. با تشکر

ایمیل نویسندگان:

مصطفی رضایی :

mostafa_rezaea@yahoo.com

___×××___

مرتضی اسماعیلی :

Parmis_133@yahoo.com
morteza.ismaili@gmail.com


___×××___

عارف حاجی پور :


aref_hajipor@yahoo.com

___×××___
حامد رفیعی :

شماره واتس آپ ما (whatsapp ) :

مصطفی رضایی ۰۹۳۷۳۷۴۵۰۱۱

مرتضی اسماعیلی 00989174738767

عارف حاجی پور ۰۹۳۷۰۸۷۴۹۲۲

حامد رفیعی 0096596073027


پیوندهای روزانه
دکتر بهنام شکیبایی
دکتر علیرضا میرزایی جراح دندانپزشک
بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران
UPMC HEALTH CARE
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
convert
بهنویس
پیکو
فرهنگ لغت
آپلود عکسهای مربوطی
آپلود عکس
رشته های تحصیلی
الف
آب و هوا
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
آرشيو
آرشیو موضوعی
کهنه اوز
معرفی روستای کهنه
اخبار
شهرک توحید کهنه
آثار باستانی کهنه اوز
چهره های ماندگار روستای کهنه
آگهی تبلیغاتی
آلبوم
مُشُنُفتِ(شنیده ایم)
آلبوم های قدیمی
دیروز و امروز
خطبه های نماز جمعه
در لباس دامادی
قبل از گزارش - هنگام گزارش - بعد از گزارش
مقالات و گزارشها
رمضان در کهنه اوز
نگاهی به آرشیو مربوطی
با هنرمندان منطقه اوز
تازه ها
یاد وتی
اطلاعیه
با دانش آموزان روستای کهنه
با اندکی شرح
با هنرمندان کهنه
با دانشجویان کهنه ای خارج از کشور
تسلیت
تبریک
آشنایی با خیرین و بانیان خیر روستای کهنه اوز
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
با روستاهاي ايران
واجارکه
بدون شرح
DOWNLOAD
مربوطی در سال 90
چهره های فرهیخته لارستان
سخن نوجوان
برداشت آزاد
نمونه سوالات زبان انگلیسی دبیرستان
ورزشی
ادبی و هنری
گوناگون
خواندنیها و دیدنیها
حوادث
مراکز آموزشی و مساجد کهنه
دانشجویان و فرهیختگان کهنه
درمانگاه کهنه
دهیاری کهنه
دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز
دانشگاه پیام نور اوز
آگهی
آهنگها
بانک صادرات کهنه
عکس هفته
دانلود فیلم تا رمضان دگر ساخته مصطفی رضایی
با روستاهای بخش اوز و لارستان
نویسندگان
مرتضی اسماعیلی
مصطفی رضایی
عارف حاجی پور
حامد رفیعی
پیوندها
اداره ورزش و جوانان اوز
رباط کهنه
وب سایت هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اوز
هیئت فوتبال بخش اوز
آقاي فرهاد ابراهیم پور ( ستاره های اوز )
یونس رحیمی کهنه ای
آقاي سردار نوروزي ( نسيم كاريان )
انجمن ادبی تائب اوز
گپ و لپ ( آقاي عنایت اله نامور )
دکتر بهزاد مریدی
لارشناسی
روزنامه نگار شهر خاکستری
قلب شقایقها (سرکار خانم مه وش تاج بخش)
خنج تودی
سید احمد حسینی ( بستكي )
گلار و حومه اوز ( قائدي )
سيد محمد هاشمي (خوشنويسي)
خنجی ها
انجمن تار نمای اچمی ها
هرمزگانی نت
بستک آنلاین
لارستان کهن
سید احمد حسینی ( بستکی )
گازال جناح
فداغ
محمد اوزی ( طنز نویس قدیمی )
کوه شب رويدر
صحبت نو لار
دفتر خبر شهرستان خنج
عصر اوز
جویم
صدای زروان
جناح نما
کارمانیا پرواز فارس ( اوز )
دبیرستان خاتم الانبیا شهرک کهنه
لارستان نیوز
آفتاب اوز
وب سایت شخصی سعید کراماتی
رویدادهای لارستان بزرگ
اوز فارس
فیشور
بستک موزیک
رویدریها
میراث فرهنگی و گردشگری گراش
ایساتیس بذر
شهرداری اوز
اوز نوین
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM